(KOSMedya – 9 Ekim 2017)

Bugün Kuzey Ormanları Savunması ve Sarıyer Kent Dayanışması, bir kez daha Uskumruköy ve Kuzey Ormanları’nda yapılaşma baskısını arttıracak İBB’nin yol genişletme çalışmalarını ve yol çalışmaları için kesilen ağaçlar için eylemdeydi. Bu sefer eylem yeri Saraçhane İstanbul Büyükşehir Belediyesi binası önüydü.

KOS ve SKD üyeleri, basın açıklamasından önce CHP İl Meclis üyeleriyle bir araya geldi, Uskumruköy’de yaşanan ağaç kesimleri hakkında bilgiler verdi. Bölgedeki yaşanan kesimlerin bölge halkını ve esnafı etkilediği, bölgede yapılmak istenen yol projesinin tepeden inme bir şekilde başlatıldığı, kesimlerin Uskumruköy / Kuzey Ormanları ekosistemi üzerinde ciddi tahribat bıraktığı ve yol projesinin bölgedeki kentleşme baskısını arttıracağı dile getirildi. KOS ve SKD aktivistleri il meclis üyelerini Kuzey Ormanları’nı savunmak için sokakta, ormanlarda olmaya davet etti.

İl meclis üyeleriyle görüşme ardından İBB önünde “Kuzey Düşerse İstanbul Düşer, Kuzey Ormanları’na Dokunma” pankartı önünde bir araya gelen yaşam savunucularına il meclis üyeleri de destek verdi.

Basın açıklamasını Ezgi Öz Baysal okudu. Baysal yaptığı açıklamada İstanbul halkının seçmediği ancak an itinbariyle başkanlık koltuğunda oturan Mevlüt Uysal’a seslendi. Açıklamada İstanbul’un bir yönetim krizi içinde olduğu vurgulanarak kamuoyundan gizlenmekte olan tüm projelerin açıklanması talep edildi. Ayrıca Kuzey Ormanları’nın İstanbul’un ve barındırdığı canlıların yaşam kaynağı olduğu belirtildi, İstanbul’u can damarlarından koparma girişimlerinin Uskumruköy’den başlayarak durdurulması gerektiğinin altı çizildi. Baysal ayrıca trafik sirkülasyonunun çok az olduğu ormanın içinde kalan bir bölgede iki şeridi dört şeride çıkararak ağaç kesimleri yapmanın iklim krizi çağında sadece İstanbul’a değil gezegene de ihanet olduğunu söyledi.

Basın açıklaması sırasında ‘İBB elini Sarıyerden çek’ ve ‘Kesme yaşat, Kuzeyi koru’ sloganları atıldı.

Bu kent artık doğal eşiklerini aşmıştır

Baysal son olarak artık doğal eşiklerini aşmış İstanbul’un Kadir Topbaş sürecinde betona boğulduğunu vurguladı. “Bu kent ne 11 Mayıs 2011’de Recep Tayyip Erdoğan’ın Haliç Kongre Merkezi’nde açıkca söylediği Uskumruköy – Yalıkavak arasına yeni bir kent kuracağız fantazyasını taşıyabilecek ne de tek bir ağacını yitirebilecek konumdadır” diyen Baysal, mega yıkım projelerinin İstanbul’un çöküşünü hızlandırdığını bu yüzden Kuzey Ormanları’nın üstüne yeni bir kent çalışmalarının derhal durdurulması gerektiğinin altını çizdi.

Basın açıklaması sonunda Haziran 2015’te KOS ve İKS’nin İBB üzerinden açtığı dev pankart ve pankartta yazan “Katil mega projelere dur de! 250 milyon ağacı, Kuzey Ormanları’nı savun! İstanbul’a nefes ol!” yazısına atıf yapan Baysal, “kadim kentin geçmişi, şu anı ve geleceği için; börtü böceğin, geyiğin, İstanbul Zambağı’nın, meşe ağacının yaşam hakkı için gün Uskumruköy’ü, Kuzey Ormanları’nı hep birlikte savunma günüdür!” diyerek sözlerini bitirdi.

Basın açıklamasının okunmasından sonra Sarıyer Belediyesi ve İBB Meclis Üyesi Gökhan Zeybek söz alarak, “dert trafik değil yapılaşma. Bölgede, Kuzey Ormanları’nda yapılaşmaya izin vermeyeceğiz” dedi.

Basın açıklamasının ardından Uskumruköy dilekçeleri İBB’ye teslim edildi ve geçtiğimiz hafta yitirdiğimiz yaşam savunucusu dostumuz Emin Turan da anıldı, hep birlikte “Emin Turan’ın martılarıyız” sloganı atıldı.

Basın açıklamasının tamamı şöyle:

İBB’ye sesleniyoruz: Uskumruköy’deki, Kuzey Ormanları’ndaki yıkım projelerinizi tekrar durdurun!

Bugün İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Kuzey Ormanları’na karşı giriştiği saldırının yeni bir sayfası olan Sarıyer – Uskumruköy’deki ağaç kesimlerine karşı İBB önündeyiz. Yerel belediyenin, bölge halkının haberi dahi olmadan Uskumruköy’de yol genişletme bahanesiyle 27 Eylül’de başlayan kesimlerde yüzyıllık ağaçlar katledildi, yüzlercesi kesilmek için işaretlendi. 3. Köprüye karşı yıllarca mücadele eden hocamız Uçkun Geray’ın hatıra ormanında çocukların bundan iki sene önce diktiği barış fidanları sökülüp atıldı. Uskumruköy Kavşağı ve bağlantı yolları an itibariyle girişilecek katliamın boyutunu gizlemek için paravanlarla kapatılıyor. İktidar ve sermaye arasındaki ittifak “Zekeriyaköy 1. Cadde – Kilyos Caddesi İmar Yolları Uygulama İnşaatı Geçici Trafik Sirkülasyon Projesi”yle bir kez daha bilimi, hukuku, insanı, ağacı, börtü böceği, sincabı, domuzu, göçmen kuşu, kadim İstanbul’u hiçe sayıyor, daha fazla rant aşkıyla İstanbul’un kuzeyine yeni bir kent inşa etmek için yeni yollar açmaya çabalıyor.
Buradan İBB’ye ve İstanbul halkının seçmediği ancak an itibariyle başkanlık koltuğunda oturan Mevlüt Uysal’a sesleniyoruz:

Vicdanım rahat diyerek hesap vermeden çekip giden Kadir Topbaş’tan itibaren İstanbul bir yönetim krizinde. Benzerini Uskumruköy Kavşağı ve bağlantı yollarında gerçekleşmekte olan ağaç kesimlerinde gördüğümüz şeffaf olmadan tepeden inme şekilde alınan kararlar, meslek odalarını devre dışı bırakarak bilime, kente, insana, doğaya aykırı şekilde gerçekleşen projeler, kent politikasının İstanbul’dan değil de Ankara’dan çiziliyor olması bu yönetim krizinin örnekleri. Şeffaf bir şekilde Uskumruköy ve Kuzey Ormanları üzerindeki kamuoyundan gizlenmekte olan tüm projeleri açıklayın!

Mega yıkım projeleri ve yancı projelerle büyük yara açtığınız Kuzey Ormanları İstanbul’un ve barındırdığı canlıların yaşam kaynağıdır. Düşen her ağaç binlerce yıldır oluşan hassas ekosisteminin de dengesini bozmaktadır. Şayet yaşanabilir, sağlıklı bir kent istiyorsak İstanbul’u can damarlarından koparma girişimlerinizi Uskumruköy’den başlayarak derhal durdurun!

İklim krizi çağında yeşili betona boğmak, trafik sirkülasyonunun çok az olduğu ormanın içinde kalan bir bölgede iki şeridi dört şeride çıkararak ağaç kesimleri yapmak sadece kadim İstanbul’a değil, gezegene de ihanettir. Son dönemde yaşadığımız ani hava değişimleri ve pek de doğal olmadığı aşikar afetler Kuzey Ormanları’ndan eksilen her bir ağaçla derinleşiyor. İklim dostu olmayan tüm beton projelerinizi derhal durdurun!

Bu kent artık doğal eşiklerini aşmış, 13 yıllık Kadir Topbaş sürecinde betona boğulmuştur. Bu kent artık nefes alamıyor, hasta. Bu kent ne 11 Mayıs 2011’de Recep Tayyip Erdoğan’ın Haliç Kongre Merkezi’nde açıkça söylediği “Uskumruköy – Yalıköy arasına yeni bir kent kuracağız” fantazyasını taşıyabilecek, ne de tek bir ağacını yitirebilecek konumdadır. Uskumruköy Kavşağı’nın kuzeyine düşen ‘Dolmabahçe-Levazım-Baltalimanı-Ayazağa tünelleri’ projesi de, bölgede devam etmekte olan bir başka mega yıkım projesi 3. Havalimanı projesi de kentin çöküşünü hızlandırmaktadır. İstanbul’un kuzeyine, Kuzey Ormanları’nın üstüne yeni bir kent çalışmalarınızı derhal durdurun!

Son söz İBB meclis üyelerine, İstanbullular’a, yaşamı ne pahasına olursa olsun savunanlara:
Bundan iki buçuk sene önce arkamızda bulunan İBB Saraçhane Binası çatısından açtığımız dev pankartta “Katil mega projelere dur de! 250 milyon ağacı, Kuzey Ormanları’nı Savun! İstanbul’a Nefes Ol!” demiştik. O gün vurguladığımız gibi bugün de altını basa basa çiziyoruz, kadim kentin geçmişi, şu anı ve geleceği için; börtü böceğin, geyiğin, İstanbul Zambağı’nın, meşe ağacının yaşam hakkı için gün Uskumruköy’ü, Kuzey Ormanları’nı hep birlikte savunma günüdür.

Kuzey Ormanları Savunması ve Sarıyer Kent Dayanışması