(Fatma Yörür – Artı Gerçek / 15 Ekim 2017)

Kent yaşamı ve çalışma koşullarına karşı 15 yıldır doğada kendi yaşamını kurmaya, yaşam alanını bağımsızlaştırmaya çalışan çifti HES firmaları rahat bırakmıyor.

Tuğba ve Birhan çifti, 15 yıl önce kent yaşamı ve çalışma koşullarına hayatlarını teslim etmemek için Alakır Vadisi’ne yerleşti. Kendi yaşam alanlarını kendi emekleriyle kuran çiftin tek amacı sistemin uzağında sakin bir hayat yaşamaktı.

Alakır Vadisi’nde kendi yaptıkları evde doğaya ve ekolojiye saygılı yaşamayı amaçlayan çiftin yaşam alanı uzun süredir HES firmalarının tehdidi altında.

Bölgeye ADO ve METEMAR Şirketleri tarafından yapılan yedi hidro elektrik santral, Birhan ve Tuğba’nın yaşam alanına uzun yıllardır göz dikmişti. Yıllardır yaşam alanlarını HES firmalarına terk etmeleri yönünde teklifler alan çift, yaşam alanlarını terk etmeyince bugün tehditler ve saldırılar yaşıyor.

Vadi içindeki yaşam alanlarını korumak için hukuksal ve sanatsal yollarla mücadele eden çifte, geçtiğimiz günlerde yaşam alanlarında silahlı taciz atışı yapılmıştı. Daha öncesinde HES şantiye şefi tarafından tehdit edilen çiftin, bu baskılara karşı yaşamlarını devam ettirme çabasına son saldırı dün yaşandı.

Doğayla uyumlu ve barış içinde yaşamayı amaçlayan çiftin kendi yaşam alanlarına sağladıkları doğal su kaynağına saldırıldı. HES firması şantiye araçları arazi yakınından doğal yollarla yaşam alanına ulaşan su yolu kepçelerle tahrip edildi.