(KOS Medya – 17 Ekim 2017)

İrlanda ülkenin batısındaki Galway bölgesinde bulunan ormanı arazisi üzerine 23 futbol sahası büyüklüğünde bir data merkezi inşa etmek isteyen Apple’a izin verdi. Mahkemenin izin kararı, doğa savunucularının tepkisine neden oldu. Apple yöneticileri, doğa düşmanı projedeki 2,5 yıllık gecikmenin gelecekte yapılması planlanan yatırımları da etkileyeceği konusunda İrlanda’ya ‘uyarı’da bulunmuştu.

Deutsche Welle Türkçe’de yer alan habere göre, İrlanda Yüksek Mahkemesi, çevrecilerin itirazına rağmen, teknoloji devi Apple’ın orman arazisine inşa etmeyi planladığı 850 milyon Euro’luk bilgi merkezi için gerekli izni verdi.

Yüksek Mahkeme Yargıcı Paul McDermott, üç çevre aktivistinin, söz konusu tesisin ülkenin batısındaki Galway bölgesinde bulunan 166 bin metrekarelik ormanlık araziyi tahrip edeceği gerekçesiyle yaptığı itirazı reddetti.

İrlanda’yı seçmeden önce 19 ülkede araştırma yapan California merkezli Apple, dev projeyi ilk olarak Şubat 2015’te duyurmuştu. Planlama iznini altı ay içinde yerel makamlardan alan Apple, çevreci grupların itirazları nedeniyle inşaata başlayamamıştı. Projenin, İrlanda’nın batısındaki en büyük özel yatırım olması bekleniyor.

Apple’ın bölgedeki zengin yeşil enerji kaynaklarından faydalanmak için özellikle bu bölgeyi seçtiği belirtiliyor. Apple inşa sırasında çevreye verilebilecek tüm zararı telafi etme sözü vermiş, merkezin enerjisinin tamamen yenilenebilir kaynaklardan elde edileceğini açıklamıştı.

Apple’ın Avrupa merkezi İrlanda’nın Cork kentinde

Başbakan’a “Gelecek yatırımlar da etkilenir” uyarısı

Geçen ay İrlanda Başbakanı Leo Varadkar Apple yöneticileriyle masaya oturan Apple yöneticileri, projedeki 2,5 yıllık gecikmenin gelecekte yapılması planlanan yatırımları da etkileyeceği konusunda uyarıda bulunmuştu.

İrlanda’da her 10 çalışandan biri çok uluslu bir yabancı şirket tarafından istihdam ediliyor. Ekonomiye olan yadsınamaz katkılarından dolayı İrlanda, çok uluslu şirketlerin yatırımlarına ve ülkedeki varlıklarına sıcak bakıyor. Apple’ın Avrupa merkezi de İrlanda’da yer alıyor.