(Saray Gazetesi – 21 Ekim 2017)

Çerkezköy ile Silivri arasında yaklaşık 500 hektarlık alana yapılması planlanan kömürlü termik santral için imar plan değişikliği yapıldı. Yapılan değişiklik neticesinde bahse konu termik santral Çerkezköy ilçesine bağlı Pınarça Mahallesi sınırları içerisine yapılacak. Termik santral, Trakya’da hava kirliliğini artıracak ve on binlerce ağacın kesilmesine sebep olacak.

Termik Santralin Pınarça’ya yapılması durumda Büyükyoncalı Mahallesi’ne uzaklığı 9, Safaalan Mahallesi’ne ise 11 kilometre olacak. Çerkezköy ile Silivri arasında yapılması planlanan ve iki ilçede de halkın tepkisini çeken kömürlü termik santral için imar planı değişikliği yapıldı.

KAPAKLI İLE ÇERKEZKÖY ARASINDA OLACAK

Bahse konu termik santral için yapılan imar planı değişikliğinin ardından santralin konumu Pınarça ile Safaalan arasındaki ormanlık arazi olarak belirlendi. Çerkezköy ile Kapaklı’nın ortasında yer alan bu ormanlık araziye yapılması planlanan olası termik santral hem binlerce insanın yaşadığı Çerkezköy, Kapaklı, Saray, Çorlu gibi büyük ilçelerde geri dönüşü olmayan hava kirliliğine neden olacak, hem de santral inşaatı için on binlerce ağaç kesilecek.

ADIM ADIM SARAY’A YAKLAŞIYOR

Yeni İmar Planı kabul edilirse Termik Santral Saray’a daha da yakınlaşmış olacak. Termik Santralin Pınarça’ya yapılması durumda Büyükyoncalı Mahallesi’ne uzaklığı 9, Safaalan Mahallesi’ne ise 11 kilometre olacak.

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRLÜĞÜ AÇIKLAMA YAPTI

Santral ile ilgili yapılan imar plan değişikliğiyle ilgili Tekirdağ Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü resmi internet sitesinden yapılan açıklama şu şekilde;

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın talebiyle koordinat değişikliği yapılan ‘EÜAŞ Çerkezköy Termik Santrali’ne ilişkin Trakya Alt Bölgesi Ergene Havzası 1/100.000 ölçekli Revizyon Çevre Düzeni Planı Değişikliği ile; Tekirdağ İli, Çerkezköy İlçesinde, yaklaşık 500 ha. büyüklüğündeki alan ‘Enerji Üretim Alanı’ ve Tekirdağ İli 1/25.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı’nda; Tekirdağ İli, Çerkezköy İlçesinde, yaklaşık 500 ha. büyüklüğündeki alan ‘Enerji Üretim Alanı’ olarak 644 sayılı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’nin 2. maddesi (ç) bendi ve 7. maddesi (k) bendi uyarınca Bakanlığımızca 17/10/2017 tarihinde onaylanmıştır.

Söz konusu Enerji Üretim Alanı amaçlı ‘Trakya Alt Bölgesi Ergene Havzası 1/100.000 ölçekli Revizyon Çevre Düzeni Planı Değişikliği’ ve ‘Tekirdağ İli 1/25 000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı Değişikliği’ Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü hizmet binasında 19/10/2017 tarihinde askıya çıkartılmıştır.”