(Sendika – 23 Ekim 2017)

Çamburnu’nda yaşayan Ressam Gökçe Erhan, hazırladığı “İçimde Evler Yıkılıyor” adlı resim sergisi ile köylüler, hayatlarını zehir eden Çamburlu Kutlular Katı Atık Tesisi’ne tepki gösterdi

Trabzon’un Sürmene ilçesinde yaşayan Ressam Gökçe Erhan hazırladığı “İçimde Evler Yıkılıyor” adlı resim sergisi ve koro parçasıyla köylüleriyle birlikte hayatlarını zehir eden Çamburlu Kutlular Katı Atık Tesisi’ne tepki gösterdi.

Çöplükten bıkan yöre insanın destek verdiği Gökçe Erhan, sergisi ile ilgili bilgi verirken gözyaşlarına hakim olamadı. Çamburnu için yazdığı parçayı köylüyle birlikte okuyan Gökçe Erhan, Çamburnu’nun  çöplükten kurtulması için birlikte mücadele çağırdı.

“Hassasiyet göstermeliyiz”

Mimar Sinan Üniversitesi’nden mezun olan Erhan, eğitiminden sonra memleket sevgisiyle koşarak köyüne geri döndüğünü kaydederek, “Bu topraklar için hassasiyet taşıyorum. Çamburnu’nun geleceği için daha çok hassasiyet taşımamız gerekiyor. Ben sevgiyle birlikte bütün duvarların aşılabileceğini inanıyorum. Herhangi bir ümide bağlanmadan bir yolda yürüyorum.  İnsanları düşüncelerine göre ya da seçimlerin göre yargılamadan, hayvanların da ve diğer canlıların da hatta cansız nesnelerin de saygıyla karşılanması, görülmesi, sevilmesi gerektiğine inanıyorum” dedi.

“Doğanıza sahip çıkın”

Erhan, “Lütfen geçmişimize, kültürümüze, tarihimize sahip çıkalım. Duyarlılık gösterelim çünkü biz oradayız. Eğer özümüzden uzaklaşırsak, kendimizi asla bulamayız ayaklarımız havada kalır. Ayaklarımızın yere sağlam basması için özümüzü hiçbir zaman kaybetmememiz gerekir” diye konuştu. Daha sonra Erhan’ın hazırladığı parçayı hep birlikte söyleyen Çamburnu halkı çöplüğe isyan ederek ‘Yeter Artık” dedi.