(Rıfat Doğan / Diken – 28 Ekim 2017)

İstanbul Üsküdar’da 12 Ekim günü ‘riskli bina raporu’gerekçesiyle boşaltılan Buhurdan Kafe için basın açıklaması yapıldı.

İstanbul’un Üsküdar ilçesinde 2012 yılından bu yana siyaset dünyasından isimlerin ve akademisyenlerin uğrak yeri Buhurdan Kafe, ‘riskli bina raporu’ gerekçe gösterilerek 12 Ekim’de boşaltılmıştı.

Kafenin sahibi Ali Erdoğan “Referandumda ‘Evet’oylarının Üsküdar’da az çıkmasının faturasını bir nevi bize çıkardılar” demişti.

‘Esas mesele rant’

Kafenin önünde yapılan açıklamaya CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekiroğlu, Prof Dr. Zeki Kılıçarslan ve Cihangir İslam, avukat Onur Cıngil destek verdi.

Açıklamayı işletme sahibi Ali Erdoğan okudu. Kafenin herhangi bir resmi bildirimde bulunulmadan apar topar zabıta zoruyla boşaltıldığı belirten Erdoğan, “Her ne kadar bina için alınan riskli rapor olsa da esas meselenin ona eşlik eden rant olduğu açıktır” dedi.

Erdoğan, geçen zaman içinde ülke ve Üsküdar’da olup bitenlere duyulan tepkiler nedeniyle referandumda ‘Hayır’ çıkmasının bedelinin kendilerine ödetilmeye çalışıldığını savundu.

Erdoğan sözlerini şöyle bitirdi: “Yapılan haksızlıkların vatan, din, bayrak, diyanet diyerek örtulmeye çalışılması gibi Buhurdan Kafe’nin yıkılmasına da kılıf uydurulmuştur. Hak, hukuk, adalet, vicdan, merhamet kavramlarına sahip çıkmanın tarih boyunca hep bedeli olduğunu biliyorum. Ben de Hz Ali’nin dediği gibi zulmedenlerden olmaktansa mazlum olmayı tercih ediyorum.”