(Sendika.org – 27 Ekim 2017)

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Kültürpark projesine karşı bir oluşturulan Kültürpark Platformu Basmane Çukuru’na yapılması planlanan gökdelene karşı çıktıklarını belirterek basın açıklaması yaptı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Kültürpark projesine karşı bir araya gelen yaşam hakkı savunucuları tarafından oluşturulan Kültürpark Platformu, Basmane çukuruna yapılması planlanan ve büyükşehir belediyesinin de bazı birimlerinin taşınacağı gökdelene karşı basın açıklaması yaptı.Kültürpark Platformu adına açıklamayı Ebru Türkdamar Diktaş okudu.

Diktaş, geçmişte Kültürpark’a ait olan “Basmane Çukuru” denen arsanın en üst düzeyde kamu yararı gözetilerek değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, arsanın 1990’larda Kültürpark’tan koparıldığını dile getirdi. 2015 yılında yapılan revizyonla arsanın imar koşullarının değiştirilerek kültür sanat işlevi yerine Belediye Hizmet Birimi haline getirildiğini aktaran Diktaş, alanda yapılması planlanan yapının hukuka aykırı olarak 220 bin metrekareyi aşan bir inşaat alanına sahip olacağını, bu haliyle bir kent suçu niteliği taşıdığını ifade etti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun” Hala Basmane Çukuru’na konuşanlar var. Türkiye Cumhuriyeti’nde sözleşmesi bitmiş, anlaşması yapılmış bir konuda, masa başına oturup da yerel yönetimin hakkını 1.5 kat arttıran başka bir delikanlı bulursanız, getirin benim karşıma, konuşun” sözlerine dikkat çeken Diktaş, Kocaoğlu’nun kullandığı dili ve üslubunu yadırgadıklarını söyledi.

Kocaoğlu’nun arsadaki kamu payını yüzde 12’den yüzde 30’a çıkartmakla övündüğünü belirten Diktaş, Kocaoğlu’na “Arsa satılırken arsanın en değerli yerinden ayrılan kamu payının şu an arsanın neresinden ayrıldığı belli midir? Kongre Merkezi-kültür-sanat işlevli olarak ayrılan belediye payı hangi gerekçelerle belediye hizmet binası olarak değiştirilmiştir? İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin hizmet birimleri için kentte bir holdingin inşa ettiği kent suçu niteliğindeki bir yüksek yapının içinden daha uygun bir yer yok mudur” sorularını yöneltti.

Basmane Çukuru adıyla bilinen arsada, bu bölgede trafik ve siluet başta olmak üzere kentsel altyapı ve mekansal niteliği son derece olumsuz etkileyecek yüksek bir yapılaşmaya karşı olduklarını belirten Diktaş, bu yapının içinde belediye hizmet biriminin düşünülmesini de kabul etmediklerini belirtti. Diktaş, “Bizce bugün Belediye’ye düşen, geçtiğimiz süreçte bilgi, belge, düşünce üreten her aktörle buluşup bu alanın korunarak yaşatılması için diyalog ve işbirliği içerisinde yeni bir yol haritası çizmektir. Eğer böyle bir yola girilirse Kültürpark Platformu olarak çalışmalara her türlü katkıyı sunmaya hazırız” dedi. Platform üyeleri “Basmane’de gökdelen, gökdelende belediye istemiyoruz” sloganı attı.