(Kuzey Ormanları Savunması – 8 Kasım 2017)

Kapak foto: 3. havalimanı proje bölgesinde yer alan Yeniköy ve havalimanı projesi için yapılan tahribat

Kuzey Ormanları’nın ve sayısız canlının katliamcısı, tüm İstanbul’un nefesine ve suyuna göz diken 3. havalimanı konsorsiyumu İGA, 2016’dan bu yana dağcı Tunç Fındık’a 8 bin metre üzeri tırmanışlarında ana sponsorluk yapıyor. KOS olarak bu konuyu dile getirmek istediğimiz  Zirve Dağcılık toplantısından dışarı atıldık, şiddete maruz kaldık. Son gelişmeler ışığında Tunç Fındık ve İGA’ya cevap niteliğinde olan videomuza ve  açıklamamıza aşağıdan ulaşılabilir

Dün akşam (7 Kasım), Validebağ’da Zirve Dağcılık İstanbul’un düzenlediği Tunç Fındık Broad Peak Tırmanış Sunumu’nda, Zirve Dağcılık İstanbul Şube Başkanı Murat Ali Koç, İGA’nın dağcılık dahil yaşamla ilgili hiçbir konuda yer almaması gerektiğini söylemek isteyen Kuzey Ormanları Savunması üyelerini konuşturmadı, salondan dışarı attırdı ve bu esnada kendisi de bizzat şiddete başvurdu.

KOS olarak,  “Doğa sporlarıyla ilgilenen ya da gönül veren insanlar bunu sadece ve sadece doğanın var olmasına borçludur. … Olmayan arabamızın, geçmediğimiz mega köprülerin bizden zorla alınan vergisiyle beslenen Cengiz’in İGA’sından sponsorluk alanlara hakkımızı helal etmiyoruz” diyerek Tunç Fındık’a IGA ile yaptığı sponsorluk anlaşmasını sonlandırması çağrısında bulunuyoruz.

KOS ayrıca Tunç Fındık’ın IGA ile hazırladığı videoya (videoya ulaşmak için tıklayınız) da bir “karşı” video hazırladı:

Tunç Fındık’a “bu ihanete ortak olma!” dediğimiz çağrımız ise şöyle:

Doğa sporlarıyla ilgilenen ya da gönül veren insanlar bunu sadece ve sadece doğanın var olmasına borçludur.

Kürşat Avcı gibi yüreğiyle yükseklere çıkmayı göze alanlar, bilekleriyle teknik kazma sallayanlar, hayatlarını incecik iple partnerlerinin eline bırakanlar, belki bisikletleriyle dağlardan aşağı salınanlar ya da göklerden yeryüzüne atlayanlar ve azgın sulara deli gibi dalanlar, bunların hepsini doğaya borçludurlar, yani yaşamın kendisine.

Kendi egoları için doğaya ihanet edenler maalesef bugün 3. havalimanı projesi konsorsiyumu IGA’nın da oyuncağı olmuş durumdalar.

Egolarını tatmin ederken, “bu ülkenin bayrağını dağlarda dalgalandırıyorum” diyenlere verilecek en güzel cevap doğa ananın bayrak, sınır tanımadan insanlar dahil tüm canlılara açtığı kucağıdır. Yaşamı yeşerten doğayı kendi kişisel başarıları için kullananlara, milliyetçilik maskesi takıp doğayı katledenlerle işbirliği yapanlara kanmıyoruz.

İlla ki doğa için kendini feda edenler varsa, onlar yaşam düşmanlarıyla iş birliği yapanlar değil onurlu duruşlarıyla ne pahasına olursa olsun hakikati savunanlardır. Aysin ve Ali Ulvi Büyüknohutçu’dur, Metin Lokumcu’dur, Elif Çermik’tir…

Olmayan arabamızın, geçmediğimiz mega köprülerin bizden zorla alınan vergisiyle beslenen, Anadolu’nun dört bir yanını talan eden Cengiz-Kolin-Kalyon-Mapa-Limak’ın İGA’sından sponsorluk alanlara hakkımızı helal etmiyoruz.

Kuzey Ormanları’nda yaşayan insanları, arsalarını türlü türlü rant iştahıyla satmaya zorlayan, Cerrattepe’de halka hunharca saldıran, Yırca’da köylülere ters kelepçe takıp sabaha kadar yaşlısı genci demeden işkence yapan IGA konsorsiyumunun üyelerinden sponsorluk alanları uyarıyoruz:

Her platformda karşılarında olup doğaya kendi ihtirasları için nasıl ihanet ettiklerini haykıracağız!

Dağcı Tunç Fındık’a çağrımızdır: IGA’dan almış olduğunuz sponsorluğu bir an önce sonlandırın! Doğayı katleden yaşam düşmanlarının yanında değil, yaşamı savunanların yanında saf tutun. Bu ihanete ortak olmayın!

Kuzey Ormanlarını yağmalayan, rant için yaban hayatını yok eden, florasına, kum zambağına, çiğdemine, lalesine kıyanlara ve başta Tunç Fındık olmak üzere bu kıyıma alet olanlaradır haykırışımız: Tilkisinden, kurduna, su samurundan, kirpisine, kaplumbağasından, sincabına, denize atlayan domuzlarına, tüm dostlarımızın ahı var üzerinizde.

Kuzey Ormanları Savunması