(Evrensel – 5 Kasım 2017)

‘ODTÜ, bozkırı yeniden yeşertiyor’ sloganıyla Yalıncak’ta Ağaç Dikim Şenliği düzenlendi.

ODTÜ öğrencilerinin oluşturduğu ODTÜ Savunulmalıdır Platformu, “ODTÜ, bozkırı yeniden yeşertiyor” sloganıyla Yalıncak’ta Ağaç Dikim Şenliği düzenledi. Şenlikte, öğrenciler adına konuşan ODTÜ Fen Edebiyat Fakültesi Öğrenci Temsilciler Kurulu (ÖTK) Başkanı Özgür Gür, düzenlenen şenliğin tamamen öğrencilerin inisiyatifiyle gerçekleştiğini söyledi. Gür, ODTÜ Rektörlüğünü kastederek “ODTÜ ormanlarının katledilmesine ve ranta açılmasına ön ayak olanlar bu araziyi ağaçlandırma hakkını kaybetmişlerdir” dedi.

Bilkent Şehir Hastaneleri projesi kapsamında 9 Eylül gecesi Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne ait iş makineleri ile ODTÜ ormanına girilmesi ve binlerce ağacın bir gecede yok edilmesinin ardından ODTÜ bileşenleri, tepkilerini birçok alanda dile getirmişti. Son olarak, ODTÜ öğrencilerinin oluşturduğu ODTÜ Savunulmalıdır Platformu, “ODTÜ, bozkırı yeniden yeşertiyor” sloganıyla yaptığı çağrıda ODTÜ mensuplarına ve Ankara halkına 50 yılda oluşturulan ODTÜ ormanını yeniden yeşertme çağrısı yapmıştı. Ülke çapında yüzlerce üniversite topluluğunun, doğa savunucularının, milletvekillerinin ve birçok ünlü ismin destek verdiği Ağaç Dikim Şenliği, ODTÜ yerleşkesi içerisindeki Yalıncak’ta gerçekleşti. Oluşturulan ormana, Gezi direnişi sırasındaki ODTÜ’ye destek eylemlerinde polis tarafından öldürülen Ahmet Atakan’ın ismi verildi.

‘ODTÜ’YÜ SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ’

Şenliğe ODTÜ öğrencileri, mezunları, akademisyenleri ve 100. Yıl mahallesi sakinlerinin yanı sıra Ankara’nın birçok yerinden gelen halk ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Milletvekili Mithat Sancar katıldı. Sancar, ODTÜ’nün uzun bir süredir gerek arazisiyle gerek demokratik yapısıyla iktidarın hedefi haline geldiğini, bu nedenle ODTÜ’yü savunmanın talan ve iktidar politikalarına karşı çıkarak demokrasiyi, laikliği, bilimsel eğitimi ve doğayı savunmak olduğunu ifade etti. ODTÜ Mezunlar Derneği Yönetim Kurulu üyesi Can Doğan ise, 50 yılda oluşturulmuş bir ormanın birkaç günde yok edildiğini ancak insanların ODTÜ ormanını savunmaktan vazgeçmediğini belirtti. Bunun önemli bir duruş olduğunu ifade eden Doğan, “ODTÜ’yü ve ülkemizi savunmaya devam edeceğiz; bunu her yerde söylemeye de devam edeceğiz” dedi.

ODTÜ YÖNETİMİNE ELEŞTİRİ

Öğrenciler adına konuşan ODTÜ Fen Edebiyat Fakültesi ÖTK başkanı Özgür Gür, şenlikte dikilen fidanları başta ODTÜ’ye destek eylemlerinde hayatını kaybeden Ahmet Atakan olmak üzere Gezi direnişinde hayatını kaybedenler, 10 Ekim katliamında yaşamını yitirenler, Güvenpark katliamında hayatını kaybeden ODTÜ öğrencileri Berkay Baş ve Ozancan Akkuş ile kadın ve LGBTİ cinayetlerinde hayatını kaybedenler için diktiklerini belirtti. ODTÜ öğrencilerine “bir grup öğrenci” diyerek marjinalleştirmeye çalışanlara karşı öğrencilerin inisiyatifiyle Ağaç Dikim Şenliğinde buluştuklarını ifade eden Gür, “Bu şenlik rektörlüğün izniyle yapılan bir şenlik değil çünkü ODTÜ ormanlarının katledilmesine ve ranta açılmasına ön ayak olanlar bu araziyi ağaçlandırma hakkını kaybetmişlerdir.” dedi.