(KOS Medya – 9 Kasım 2017)

Foto: Saldırıdan kısa bir süre önce çekildi

Sarıyer – Uskumruköy Kavşağı’nda yol genişletme için ağaç kesimlerine karşı kesim bölgesine giden KOS aktivistlerine taşeron çalışanları saldırdı, darp etti, bir dostumuzu bıçakla bacağından yaraladı. Bölgeye gelen jandarmaya dahi saldıranlar ellerini kollarını sallayarak serbestçe dolaşıyorlar.

Geçtiğimiz Eylül sonunda İBB’nin Sarıyer – Uskumruköy Kavşağı’nda yol genişletme için başlattığı ağaç kesimlerine karşı Kuzey Ormanları Savunması ve Sarıyer Kent Dayanışması eylemler düzenlemiş, konu hakkında İBB meclisini ziyaret etmişti. 

Kamuoyunda yankı bulan eylemler ardından yol genişletme çalışmaları bir süredir hava karardıktan sonra devam ediyor. Bu gece (9 Kasım) 18.00 civarında kesim haberini alan yaşam savunucuları bölgedeki gelişmeleri yerinde gözlemlemek ve kayıt altına almak için Uskumruköy Kavşağı’na gittiler.

Saldırıdan kısa bir süre önce aldığımız bölgeden ağaç kesimi görüntüleri

Kesim hakkında bilgi almak isteyen iki dostumuza taşeron işçiler önce sözlü tacizde bulundu, ardından saldırdı. Çıkan arbedede KOS ve SKD aktivisti Oruç bacağından bıçaklandı, ölümle tehdit edildi.

Jandarma olay yerine geldiğinde saldırganlara müdahale etmedi, yaşam savunucularını jandarma aracına bindirdi. Ancak bıçaklı saldırgan hızını alamayıp aracın kapısını açmaya çalıştı, kapıyı yumrukladı ve tehditlerine devam etti.

Bıçakla bacağından 5cm derinliğinde yaralanan Oruç tedavisi ardından hastaneden taburcu edildi. Zekeriyaköy Jandarma Karakolu’nda ifadeleri alınan yaşam savunucuları saldırganlardan şikayetçi oldular.

Olay anında neler yaşandı? 

Saldırganların bölgede hafriyat işlerini de yapan ve İBB’nin Uskumruköy Kavşağı’ndaki kesimler için taşere ettiği bir firmada çalıştıkları öğrenilen ilk bilgiler arasında. Jandarmanın bıçaklı yaralamaya karşı olay yerine geldiğinde saldırganlara müdahale etmemesi, jandarma aracı yumruklanmasına rağmen “araçta zarar yok” diyerek olayı geçiştirmesi, yaralamaya karşı tek bir göz altı olmaması son dönemde yaşam savunucularına karşı yapılan bu tip “sivil” saldırı girişimlerinin nasıl cesaretlendirildiğini de gösteriyor.

Ne pahasına olursa olsun yaşamı savunan dostlarımıza geçmiş olsun diyoruz. Bir arada durmaya, tek bir ağaç için direnmeye, Kuzey Ormanları’na el ele getireceğimiz bahar için mücadeleye devam edeceğiz. Saldırının failleri hakkında başlatacağımız hukuki süreci ve Uskumruköy’deki gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

 

 

Uskumruköy Kavşağı’ndaki kesimler hakkında detaylı bilgi almak için:

Ağaç kesimleriyle gündemde Uskumruköy’de neler oluyor, İstanbul için ne anlama geliyor?