Haber

Published on Kasım 22nd, 2017 | by Kuzey Ormanları Savunması

Trakya’ya termik santrale binlerce itiraz

Foto: 19 Kasım Tekirdağ – Kapaklı’da gerçekleşen mitingten

(Orkun Akman / Hudut Gazetesi – 21 Kasım 2017)

Tekirdağ Pınarça’ya yapılması gündemde olan Kömürlü Termik Santrale ilişkin plan değişiklikleriyle ilgili hazırlanan itiraz dilekçesi sayısı bine yaklaşırken Edirne’deki bazı sivil toplum örgütleri de konuya ilişkin itiraz dilekçelerini Edirne Valiliği’ne teslim etti.

Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesine bağlı Pınarça Köyü yakınlarına kurulmak istenen Kömürlü Termik Santral ile ilgili Tekirdağ’ın yanı sıra Edirne ve Kırklareli’ndeki çevreciler de harekete geçti. 19 Ekim’de askıya çıkan plan değişikliğine ilişkin itiraz dilekçelerinin sayısı bine yaklaşırken Edirne’deki bazı sivil toplum örgütleri de itirazın son gününde Edirne Valiliği’ne giderek itiraz dilekçelerini sundu.
Tüzel kişilikleri olmadığı için Edirne Kent Konseyi olarak itirazda bulunamadıklarını ancak kendisinin bireysel olarak itiraz ettiğini ifade eden Edirne Kent Konseyi Başkanı Ziya Gökerküçük, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Trakya genelinde il ve ilçelerde itirazların yapıldığını ve itiraz dilekçelerinin sayısının bine yaklaştığını ifade etti.

“TÜM DÜNYA VAZGEÇERKEN TÜRKİYE’YE YAPILMASINA ANLAM VEREMİYORUZ”
Edirne ve Kırklareli’nde 100 binlik planlara, Tekirdağ’da ise hem 100 binlik hem de 25 binlik planlara itiraz edildiğini belirten Ziya Gökerküçük, “Tüm dünyada termik santraller kapatılırken Türkiye’de yapılması için, hele hele Trakya’ya yapılması için baskı yapılmasına anlam veremiyoruz. Bizler, Trakya’ya termik santral yaptırmayacağız” dedi.

250 BİN AĞAÇ KATLEDİLECEK
Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Edirne İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Sekreteri ve Edirne Kent Konseyi Danışma Kurulu Üyesi Nihat Çolak ise termik santralle birlikte 250 bin ağacın kesilmesinin söz konusu olduğunu ifade ederek, “Belirlenen alan ormanlık alan. Taş ocakları ve vahşi madencilik çalışmalara sonucu Trakya’da ormanlarımızı kaybediyoruz. Biz bu dilekçelerle 250 bin ağacı da kurtarmak istiyoruz. Çerkezköy Edirne il sınırında değil ama şu da bir gerçek ki hava kirliliği il ya da sınır tanımıyor. Pasaport sormuyor. Biz de tehdit altındayız. O yüzden bu tehdidi riski göğüslemek istemiyoruz” diye konuştu.
Açıklamanın ardından sivil toplum örgütü temsilcileri Edirne Valiliği’ne giderek itiraz dilekçelerini verdi.

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑