(Evrim Kepenek / Jin News – 23 Kasım 2017)

 Kentsel dönüşüm kıskacındaki Gaziosmanpaşa’da acele kamulaştırma kararının temyiz sürecini beklemeden “kaçak” ilan ettiği evleri yıkım hazırlıklarına başlayan Gaziosmanpaşa Belediyesi, evlerin risk durumunun tespit edilmesi için çevik kuvvet eşliğindeki ekiplerini mahalleye gönderdi. “Masal” olarak satışa sunulan projenin yapımı için çilingirle evlerine girilen mahalleli yetmiyormuş gibi bir de tehdit edildi.

Evler yakılıyor, elektrikler ve sular kesiliyor. “Kendinize yeni ev bulun yoksa evsiz kalacaksınız” diye tehdit ediliyorlar, plakası bilinmeyen arabalar mahallelerde geziyor. Burası 400 binin üzerinde nüfusu ile İstanbul’un en kalabalık ilçelerinden biri olan Gaziosmanpaşa. 2013 yılından beri kentsel dönüşümün kıskacındaki Gaziosmanpaşa’da, 13 mahalle 4 yıl önce “riskli alan” ilan edildi, 2016’da ise riskli alan ilan edilen tüm mahalleler için “acele kamulaştırma” kararı çıkarıldı.
Direnişle karşılaşınca polisle geldiler 
Bu karara tepki gösteren mahalleliler, “Gaziosmanpaşa Barınma Hakkı Meclisi”ni kurdu, kamulaştırma kararını mahkemeye taşıdı. Geçtiğimiz haftalarda acele kamulaştırma kararlarının iptali mahkeme tarafından onaylandı ancak, Gaziosmanpaşa Belediyesi kararı temyize götürdü. Temyiz kararını beklemeyen belediye, evlerin riskli olup olmadığının tespit edilmesi ( karot tespiti) için ekiplerini Kırbaş Mahallesi’ne gönderdi. Mahallelinin anlatımına göre, önce zabıta ekipleri ile gelen karot ekipleri mahallenin tepkisi ile karşılaşınca bu kez çilingir ve çevik kuvvet ekipleriyle birlikte geldi. Evlerine çilingir eşliğinde zorla girildiğini anlatan mahallelinin iddiasına göre, sağlam evlerin kapı girişlerindeki duvarlar delinerek karotlar alındı.
Zengine ‘masal’ yoksula zulüm 
Gaziosmanpaşa’da karot alınan evlerin bulunduğu Kırbaş Mahallesi bölgenin en eski mahallelerinden. Bu mahallede oturanlar kendilerine ait evlerin tapusunu almak için tapu Kadostro Müdürlüğü’ne gittiğinde, evlerinin olduğu bölgede dev bir yerleşim alanı yükseleceğini öğrendi. Televizyonlarda oturdukları evlerin bulunduğu bölgede “yükselecek” olan projenin , “Masal evleri Misal İstanbul Gaziosmanpaşa” adıyla dönen reklamlarını izleyen mahalleli, kendilerine yönelik baskının boyutlarının büyüklüğüne de artık hiç şaşırmıyor.
Belediye evi yıktı molozları mahallede bıraktı
Kırbaş Mahallesi’nde bulunan bir ev yıkım kararı olduğu gerekçesi ile içeride eşya olduğu halde Gaziosmanpaşa Belediyesi tarafından yıkıldı. Yıkım sonucunda ortaya çıkan moloz ve harfiyat bile  kaldırılmazken, yetkililerin, “sizin evlerinizin çirkin, görüntü kirliliği yapıyor” dediği mahalleli, “Peki bu görüntü çirkin değil mi? Kötü görüntü yapmıyor mu?” diye soruyor.
Bir elinde bastonu bir elinde iptal kararı…
80 yaşındaki Nilgün Aydoğdu, mahallenin en yaşlılarından. “Biz buralardan nerelere gidelim? Bize neden bunu yapıyorlar?” diye soran Nilgün, evinin yıkılmaması ve hukuki süreci takip etmek için elinde bastonu evinin iki sokak aşağısında bulunan Barınma Hakkı Meclisi’nin kapısından ayrılmıyor. “Mahallenin oksijeni bu evden sağlanıyor, bakın evimin önündeki ağaçlara” diyen Nilgün, Barınma Meclisi’ne gitmediği günleri de evinin önünde geçiriyor. “Yıkım ekiplerine karşı nöbet tutuyorum. Gerçi bizim çocukların haberi olmadan buraya gelemezler” diyen Nilgün, mahkemeden aldığı acele kamulaştırma kararının iptalinin onandığı belgeyi de elinden düşürmüyor.
‘Evini başına yıkarız’ dediler 
Mahallenin en eskilerinden olan ve kendi deyimi ile babasının evini “kentsel dönüşüme” kaptıran Makbule Ekinci de, yaşananlara tepkili. “Kentsel değil rantsal proje bunlar. Biz bunları çözdük” diyen Makbule, evini satması için defalarca kentsel dönüşüm bürosuna çağrıldığını ve buradaki yetkililer tarafından “Evini başına yıkarız mahalleden git” diye tehdit edildiğini anlatıyor. “Emeğimle yaptığım evimi, çocukluluğumu geçirdiğimi mahallemi terk etmemi istiyorlar” diyen Makbule evin terk etmeyeceğini vurguluyor.
‘Kendine ev bul çık’ diyorlar, nereye gideyim?
Yaklaşık 40 yıldır Kırbaş Mahallesi’nde oturan Halime İncedağ da, tehdit edildiğini belirterek, “Kendine ev bul çık, yoksa olacaklara karışmayız’ diyorlar. Ben nereye gideyim? Biz burada doğduk yaşadık. Yıkım var diye elektriğimizi suyumuzu kesiyorlar. Bizim mahalleyi terk etmemizi istiyorlar. Bizim gibi fakirlerin evlerini yıkıp zenginlere ev mi yapacaklar” diye tepki gösteriyor.
Haberde konusu geçen reklam filmi: https://www.emlaktasondakika.com/emlak-tv/reklam-filmleri/ahes-misal-istanbul-gaziosmanpasa-reklam-filmi/5206