(Jin News – 2 Aralık 2017)

 Yaklaşık 30 yıl işlettiği cafesi elinden alınırken yaptığı eylemlerle hafızalara kazınan Şeker Emriye Uysal, geçtiğimiz günlerde ‘huzuru bozduğu’  ve ‘mala zarar verdiği’ gerekçesiyle ceza aldı. Hem malı hem de huzuru elinden giden Şeker, “Eğer zenginler mutlu olacaksa biz hapis yatarız ne yapalım? Bir gün adalet yerini bulur bu da unutulmasın” diyor.
“Ben onlara hakaret etmedim, beddua etmedim. Benim her şeyimi elimden aldılar. Benim tek geçim kaynağıma da el koydular. Fakirden alıp zengine veriyorlar…” diyor Beyoğlu halkının Şeker Teyze diye bildiği Şeker Emriye Uysal. Ömrünün 30 yılını verdiği, her köşesini bin bir emek vererek kurduğu ve kentin gözdesi haline getirdiği Laterna Cafe Şeker Teyze’nin ‘Depreme dayanıklı değil’ gibi gerekçelerle alındı. Bu da yetmezmiş gibi Şeker İstanbul 41. Asliye Ceza Mahkemesi’nce “mala zarar verdiği” ve “huzuru bozduğu” iddiası ile açılan davada toplam 7 ay hapis cezası aldı. Şeker’in cezası ertelendi ancak yaşadığı sorunları bitmedi. Çünkü bir anlık öfke ile söylediği sözler nedeni ile Şeker’e bir de hakaret davası açıldı bu davanın da Aralık ayında sonuçlanması bekleniyor.
‘Fakirden alıp zengine veriyorlar’
Şeker, cafesini burs verdiği 9 üniversite öğrencisi ile çekip çeviriyordu.  Cafesi elinden alındığı için Şeker’in maddi sorunları da baş gösterdi. Aldığı cezalara rağmen üretme azminden vazgeçmeyen Şeker, yeni bir cafe açmak için de kolları sıvamış durumda.
Yaşadıklarını “Fakirden alıp zengine veriyorlar” diye özetleyen Şeker, üreten kadınken tüketen kadına dönüştüğü için de bir hayli öfkeli. “Ne yapalım kızım zenginler mutlu olacak diye içerde yatmamız gerekiyorsa yatacağız” diyen Şeker, ısrarla kimseye hakaret etmediğini ancak bir anlık öfke ile beddua ettiğini vurguluyor. Zenginlerin arkasında her zaman ‘birileri’ olduğunu söyleyen Şeker, durumunu da “Büyük balık küçük balığı yer” diye ifade ediyor.
Çivi çakamadıkları bina yıkıldı
Yaşadıklarını anlatırken kimi zaman gülümseyen kimi zaman da hüzünlenen Şeker, Beyoğlu Belediyesi’nin ‘dayanıksız’ diyerek cafesini yıktığını belirterek, aldığı ruhsatı da Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah’ın verdiğini söylüyor. Tarihi bina olduğu için cafesine bir çivi dahi çakamadığını anlatan Şeker, kendilerinin çivi çakamadığı binanın yıkıldığını hatırlatıyor.
Samsun’a göç etti
Son 3 yıldır çok zorluklar yaşadıklarını söyleyen Şeker, cafe elinden alındıktan sonra ekonomik olarak İstanbul’da tutunamadığı için memleketi Samsun’a göç etmiş. “Aklım burada çünkü burada üretiyordum şimdi sadece davalara geliyorum” diyen Şeker, “Bunlar zenginler, onlara ben sadece beddua ediyorum. Onların parası varsa benim de Allah’ım var. Ekmeğimizle oynadılar. Üniversiteliler geliyordu, garibanlar geliyordu” diyor.
‘Almanya’dan gelen para ile açtık orayı’
Beyoğlu’nda kendisi ile benzer durumda olan çok sayıda esnaf olduğunu belirten Şeker, yıkılan binaların yerine alışveriş merkezlerini açıldığına dikkat çekiyor. “Bu alışveriş merkezleri de bomboş” diyen Şeker, bin bir emekle yaptıkları cafenin ruhsata uygun açılması için Almanya’da çalışan çocuklarının kendisine para gönderdiğini söylüyor.
‘Eşyalarım nerede bilmiyorum’
Cafede bulunan kombi, çamaşır makinesi ve buzdolabının nerede olduğunu dahi bilmediğini söyleyen Şeker, binanın mühürlendiğini söylüyor. “Zengin her zaman işini yapar fakir de her zaman yolda kalır” diyen Şeker, son olarak “Bunlar çok zengin, büyük firma. İhaleleri alıyorlar. Oralara hep otel açıyorlar. Bizim canımızı yaktılar. Onların da canı yansın. Onların avukatı sürekli olarak ‘Bu kadın ceza alacak’ diyor. Eğer zenginler mutlu olacaksa biz hapis yatarız ne yapalım? Bir gün adalet yerini bulur bu da unutulmasın” diyor.
Ne olmuştu?
Laterne Cafe’nin olduğu bina, Balıklı Rum Vakfı tarafından AK-KA İnşaat ve Turizm, Ticaret Şirketi’ne otel yapılmak üzere verilmişti. Şeker Teyze’nin ve Nâzım Hikmet Vakfı’nın sözleşmesi bitmemişti. Kafe, Beyoğlu Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nce Megaron Yapı Denetim Şirketi tarafından hazırlanan deprem raporuyla 2015 yılı Eylül’ünde polis zoruyla boşaltıldı. Şeker Teyze bir süre daha kafesinin önünde eylemler yaptı. Beyoğlu Kent Savunması üyelerinin de desteklediği eylemler hakkında açılan soruşturma, “demokratik tepki” olarak değerlendirilmiş, takipsizlikle bitmişti.
AK-KA İnşaat’ın şikâyeti üzerine Şeker Teyze hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede şirketin sahibi Celal Kahraman müşteki olarak yer aldı. İddianamede, Şeker Teyze’nin şirketin yetkililerine hakaret ettiği öne sürüldü.