Haber

Published on Aralık 5th, 2017 | by Kuzey Ormanları Savunması

78 dönüm ormanlık alanı ‘izinsiz’ tahrip eden taş ocağı firmasına 355 bin TL ceza kestiler

(KOS Medya – 5 Aralık 2017)

Bursa’da, ‘izinli saha’ sınırları dışında kalan 78 dönüm ormanlık alana taş ve moloz dökerek doğayı tahrip eden taş ocağı firmasına, Orman Bölge Müdürlüğü tarafından 355 bin lira para cezası uygulandı. Ayrıca savcılığa suç duyurusunda bulunan Bursa Orman Bölge Müdürlüğü dökülen molozların yargılama sona erene kadar kanıt olarak bölgede kalacağını, daha sonra kaldırılıp arazinin ağaçlandırılacağını açıkladı.

Fotoğraflar: Bursa TV

DHA’da yer alan habere göre, Bursa’da merkez Osmangazi ilçesi Demirtaş Barajı yakınlarındaki ormanlık araziye kamyonlarla çok miktarda moloz ve taş döküldüğü ihbarını alan Bursa Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri inceleme başlattı. Yapılan incelemede taş ocağı firmasının, izinli saha sınırlarını 78 dönüm aşarak, bu alana Orman Bölge Müdürlüğü’nden izin almadan moloz döküp çevreye ağaçlara zarar verdiği ve çevreyi kirlettiği tespit edildi.

Konuyla ilgili olarak Orman Bölge Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Firma, moloz dökümü için bizden izin almadı. Bu nedenle ilgili firmaya 6831 Sayılı Kanuna istinaden 183 bin 817 lira idari para cezası kestik. Ağaçlandırma gideri olarak da ayrıca 172 bin 100 lira ceza verdik. Ceza bununla sınırlı kalmadı, firma yetkilileri hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Firmaya, yapılacak yargılama sonunda adli para cezası da kesilebilir. Bunun yanı sıra firma sorumluları hapis cezası da alabilir” denildi.

Bu arada, dökülen molozların yargılama sona erene kadar kanıt olarak bölgede kalacağı, daha sonra kaldırılıp arazinin ağaçlandırılacağı, ağaçlandırma gideri olarak verilen 172 bin 100 liralık cezanın da bu çalışmalara harcanacağı bildirildi.


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑