(Uğur Şahin / Birgün – 14 Aralık 2017)

Edirne Enez’de, Yaylaköy, Karaincirli ve Vakıf köyüne RES kurulmak isteniyor. Santralın kurulacağı yer, tarım arazisi ve sit alanında kalırken, köylüler, projeye karşı olduklarını söylüyor.

Edirne’nin Enez ilçesindeki Yaylaköy, Karaincirli ve Vakıf köyü rüzgâr elektrik santrali (RES) tehdidi altında. Fesleğen Yenilenebilir Enerji Ve Elektrik Üretim şirketi tarafından yapılması planlan RES projesine ilişkin, Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci geçen ay başladı. 40 megavat kapasiteli RES için bölgeye 20 adet rüzgâr türbini kurulması planlanıyor.

1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planına göre; santralın kurulacağı alan, Sit alanı, tarım arazisi ve orman alanları üzerinde kalıyor. RES türbinine en yakın yerleşim yeri ise sit alanı olan Karaincirli Köyü. Rüzgâr türbinleri ile köy arasında yaklaşık 150 metrelik mesafe bulunuyor. Önceki gün söz konusu proje için Karaincirli Köyü’nde halkın katılımı toplantısı yapıldı. Köylüler ise söz konusu projeye karşı olduklarını toplantıda dile getirdi.

Karaincirli Köyü Muhtarı Osman Öztekin ile bölge sakinlerinden Halil Gürşat BirGün’e konuştu.

Köylüler istemiyor

Muhtar Öztekin, köylülerin projeye karşı olduklarının altını çizerek, santralın kurulacağı yerin köylünün tarım ve hayvancılık yaptığı alan olduğunu söyledi. “Santral köyümüzün en güzide yerine yapılacak”diyen Öztekin, “Köylüler istemiyor ve biz istemediğimizi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan gelen yetkililere söyledik. Toplantıda projeye karşı olduğumuzu tutanaklara geçirdik. Santralın kurulacağı alan turizm alanı, kalemiz var ve köyümüzde eski Trak Medeniyeti’nden kalıntılar var”şeklinde konuştu.

Çorak dağlar varken köyümüze yapılıyor

Projeye karşı çıkmaya devam edeceklerini vurgulayan Muhtar Osman Öztekin, sözlerini şöyle sonlandırdı: Etrafımızda çorak dağlar varken, köyümüze santral yapılıyor. Biz buraya çivi çakamıyoruz, çünkü sit alanı. Ancak santral yapılıyor. Bu topraklar, tarım ve hayvancılığın en kuvvetli olduğu topraklardır. Biz bunlara karşıyız.”

‘Ormanı kesecekler’

Bölge sakini Halil Gürşat ise şunları söyledi: “Köylülerden habersiz yapılıyordu. Halkın katılımı toplantısı yapıldı. Köylü çok tepki gösterdi. Ormanımızı kesecekler. Burası denize sıfır bir yer. Kuracakları alan çok yakın. Yani kurulacağı alanın dibinde evlerimiz var.”