(KOS Medya – 17 Aralık 2017)

Alakır Nehri’ni başta HESçi şirketler olmak üzere, yaşam düşmanlarına karşı savunan Birhan ile Tuğba’nın evinin önüne HESçi şirket dört kamera yerleştirdi.

Alakır Nehri’ndeki meşeleri, anıtlık ağaçları, börtü böceği yaşam düşmanlarına karşı savunan Alakır Nehri Kardeşliği’nden Birhan ile Tuğba, daha önce de HESçi şirket çalışanları tarafından tehdit edilmiş, evlerinin önünde silahlar patlamıştı. Son olarak HES şirketi Birhan ile Tuğba’nın su kaynağının damarını kesmişti. Alakır Nehri Kardeşliği’nin 13 Aralık’ta paylaştığı fotoğraflar ve açıklama, şirketin tacizlerinin devam ettiğini gösterir nitelikte. Birhan ile Tuğba’nın evinine önüne 4 kamera yerleştiren HESçi şirket, bu kameralarla Birhan ile Tuğba’nın evine giden yolu ve evin direkt giriş kapısını gözetliyor.

Alakır Nehri Kardeşliği’nden konu ile ilgili yapılan açıklama ve paylaşılan fotoğraflar şöyle:

Ve şirket kapımızın önüne kameralar yerleştirip bizi gözetlemeye başladı..

Alakır Nehri Kardeşliği: “Bu fotoğrafta kameranın açısı çok net. Direkt bizim giriş kapımıza bakıyor. Fotoğrafta görülen gökkuşağı bizim giriş kapımız. Arkası yaşam alanımız. Kot farkı sayesinde sadece giriş kapısını değil arkasındaki yaşam alanımızı da görebilecek şekilde yerleştirilmiş.”

Yanımızda aldıkları arazinin kapımıza bakan yerine koca bir direk dikip üzerine de 4 kamera yerleştirdiler. Bunlardan birisi sadece bizim evimize giden yolumuza bir diğeri ise direkt giriş kapımıza bakıyor.

Etrafımızdaki arazileri satın alıp, koruma altına alınmaları için dava sürerken içindeki anıt ağaç statüsündeki ulu meşeleri yok etmelerinden, kepçe ile kazıp suyumuzu kesmelerinden, hes bekçisinin direkt gelip bizleri ‘kolumuzu bacağımızı kırmakla’ tehtidlerinden, geceyarısı yaşam alanımıza doğru sıkılan silahlardan sonra şimdi de kameralarla tacize başladılar..

Neden? Alakır’da yoketmeye çalıştıkları canlıların yaşamını korumaya ve yaptıkları hukuksuzlukları bir bir ortaya çıkardığımız için.

Yerleştirilen kameraların yönünden niyetin ne olduğu çok açık. Suyumuzun damarını kesip taşıdıkları havuz’u ya da yeni diktikleri zeytin fidanlarını korumak için değildir herhalde.. Gerçi satın aldıkları eski ve yıkık bir değirmene su getiriyoruz gibi gösterip, kaçak olarak yan dereden aldıkları bu suyu HESten kanunen salmak zorunda oldukları can suyunu ölçen cihaza bırakarak “nitelikli dolandırıcılık” yapmalarından tanıyoruz bunları. Bununla ilgili soruşturmadan ise halen bir ses çıkmamış olsa da.. Ya da ıssız bir yol kenarına yaptıkları hayrat’a su getiriyoruz gibi gösterip suyumuzu kesmelerinden.. ve nicelerinden.

Alakır Nehri Kardeşliği: “Bu fotoğrafın içler acısı ayrıntısı şu.. Bu ucube direği diktikleri tam yerde katletmişlerdi 400 yıllık ulu meşeyi. Hem de koruma altına alınması gerekirken. Bu konu ile ilgili açtığımız dava devam ederken hem de..”

Kısacası kameraların yönünden anlaşılan yolumuzu, girişimizi ve yaşam alanımızı gözetlemek.
“Özel hayatın gizliliğini ihlal suçu”ndan da öte yine başka suçların gölgesi var bu durumda da;

Bizleri tehditten HES bekçisine mahkeme 5 ay hapis cezası verdi aylar önce. Sabıkası olduğu için de ertelemedi. Bu şahıs hapse girmek bir yana her gün bu arazilerde yani burnumuzun dibinde halen dolaşmaya devam ediyor.

Bizlere bir şekilde zarar verme çabası içinde olduğu çok net olan şirketin bu kameraları; bizim hareketlerimizi takip ederek bize zarar verme yönünde gerçekleştirmeleri olası bir eylem, plan, girişim üzerine yerleştirdikleri açıktır.

Suyumuzun kesilmesine hiç ses çıkarmayan, bizlere yönelik bunca tehdide karşı hiç kılını bile kımıldatmayan ve bu sayede bu mafyavari oluşumları ve hareketlerini iyice kepazelik boyutlarına taşımalarına katkı sağlayan ilgili tüm devlet kurum ve kuruluşlarına da ayrıca selamlarımızı yolluyoruz Alakırdan.

Tüm süreç gözler önünde zaten.
Kimin yaptığı kimin göz yumduğu.

Gözetlenmek sıkıntı olmaz aslında, gözetleyenler biraz insanlık öğrenebileceklerse sonuçta..

Masum ve savunmasız canlıların yaşamını koruma mücadelesine devam!

#Susuzlukta67inciGün
#Gözetlenmekte1inciGün

İyi seyirler Türkiye!

Alakır Nehri Kardeşliği “Bu fotoğrafta soldaki kamera direkt giriş kapımıza, sağdaki de sadece bizim kullandığımız yolumuza doğru ayarlanmış.”