KOS - Medya

Published on Aralık 17th, 2017 | by Kuzey Ormanları Savunması

Hava kirliliğinden perişan Bursa’nın hala içine termik santral yapmaya çalışıyorlar!

(KOSMedya – 17 Aralık 2017)

Geçen kışın ardından bu kış da Bursa’da hava kirliğinin son günlerde normal değerlerinin 10 kat üzerinde seyrettiğine dair haberlerden sonra Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden gelen açıklamada, kirlilik artışının kömür kullanımına bağlı olduğu belirtildi.

Bursa’daki hava kirliliği ve ciddi hastalıklara sebep olabileceği belirtilen partikül maddelerin yüksek oranı ayrıca Meclis’e de taşındı. Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil, bakanlığa verdiği önergede, “DOSAB kömürlü santraline ÇED olumlu raporu nasıl ve hangi gerekçelerle verilmiştir?” diye sordu.

2017 verilerine göre, 2 milyon 901 kişiyle Türkiye’nin dördüncü büyük şehri olan Bursa’nın havasındaki bu ciddi sağlıksız duruma rağmen hala şehrin içinde, Osmangazi ilçesindeki Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’ne DOSAB Termik Santrali yapılmak isteniyor. Bu termik santrale karşı Bursa halkının ve sivil toplum örgütlerinin gerçekleştirdiği sayısız protestoya rağmen, hukuki süreçlerin arkasından dolaşılmaya çalışıldığı iddia ediliyor.

‘DOSAB Termik Santraline Hayır Platformu’ Bileşenlerinin yargıya yaptığı itiraz sonucu ÇED raporunun iptal edilmesine rağmen, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan yeni bir ÇED raporu alınmıştı. Buna itiraz eden platform bileşenleri, 10 Aralık tarihinde, termik santralin yapılacağı alanda toplandı ve ‘DOSAB termik santraline hayır’ yazılı pankartı açtı. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Bölüm Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kayıhan Pala’nın da destek verdiği protesto gösterisinde, platform adına söz alan DOĞA-DER Başkanı Caner Gökbayrak, daha ucuz elektrik üretip fazla kâr yapmak için DOSAB’ın, Bursa halkını karanlık ve ölümcül bir geleceğe mahkûm edeceğini ifade etti. Gökbayrak, bu konudaki yargı kararı henüz kesinlik kazanmadan termik santral arazisinde su deposu inşaatının başladığını öne sürdü. Bu deponun, termik santral için kullanılabileceğini ifade eden Başkan Caner Gökbayrak, “Biz Bursa halkı olarak bu santrali yaptırmamaya kararlıyız. Bir kez daha uyarıyoruz; bu ölümcül sevdadan, Bursa’ya ve Türkiye’ye ihanetten vazgeçin” dedi.

İlgili haberi okumak için tıklayın: 10 Aralık: Bursa’da yaşam savunucuları ölüm bacalarına karşı eylem yaptı

Bursa’nın kirli havası Meclis’e de taşındı
Bursa havasındaki kirliliğe dair yapılan denetimler ve alınan tedbirler meclis gündemine taşındı. CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’ye yazılı bir soru önergesi vererek, önemli sorular yöneltti.

İrgil, önergesinde, “Son 5 yılda çevre izin ve lisans belgesini almadan, emisyon ölçümlerini yaptırmadan faaliyet gösteren işletmeler hangileridir, bu işletmelere hangi yaptırımlarda bulunulmuştur? Bursa’daki hava kirliliğinin bir kaynağı da kömür kullanımı olduğu için 2008 yılında alınan karar gereği doğalgaz kullanan tesislerin kömür kullanımına geçişe izin verilmiyorsa; DOSAB kömürlü santraline ÇED olumlu raporu nasıl ve hangi gerekçelerle verilmiştir? Bakanlığınız tarafından tekstil sektöründe faaliyet gösteren ön fikse ve/veya fikse yapan RAM makinelerinden kaynaklı koku emisyonlarının engellenmesi için bu makinelere ait bacalara elektrostatik ve/veya benzeri koku giderici alıcı bir filtre sistemi kurulması için bu işletmelere 01.01.2018 tarihine kadar süre verildiği açıklanmıştır. Bugüne kadar kaç işletme söz konusu filtre sistemini kurmuştur? Sistemi kurmayan kaç işletme kalmıştır? Bakanlığınız ve il müdürlüğünüz tarafından 2016 yılı dahilinde Bursa’da yüksek kirlilik yüküne sahip sürekli izleme kapsamında 17 işletmede 40 baca olduğu ifade edilmişti. Bu yıl bu sayıda bir değişiklik olmuş mudur? Bu işletmelerdeki baca gaz emisyon değerleri nedir? Bu 17 işletme hangileridir? Bakanlığınız tarafından Bursa’da faaliyet gösteren kömürlü tesislerin bacalarına yönelik ani ölçüm çalışmaları yapılarak ölçüm neticeleri uygun olmayan işletmelere idari yaptırım uygulandığı ifade edilmektedir. Bu işletmeler hangileridir? Bu işletmelerin ek tedbirler alıp almadığının kontrolleri yapılmış mıdır? Taş ocağı ve kırma-eleme (konkasör) tesislerine tebligat gönderilerek, toz kaynağı olan bunker, kırıcı, elekler ve bantların tamamen kapalı ortam içerisine alınarak töz indirgeme sistemi kurulması hususunda 01.07.2017 tarihine kadar süre verilmiştir. Buna göre hangi tesislerde söz konusu sistem kurulmuştur? Sistemi kurmayan tesis kalmış mıdır? İdari yaptırımı ne olacaktır? Trafikte yapılan egzoz gazı emisyon denetimlerinde Bursa’da 2014, 2015, 2016 ve 2017 yıllarında kaç araca hangi yaptırımlarda bulunulmuştur?” sorularına yer verdi.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, kirli havanın kömür kullanımına bağlı olduğunu belirtti
Bursa’da hava kirliğinin son günlerde normal değerlerinin 10 kat üzerinde seyretmesi üzerine Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada ise, “… kritik meteorolojik şartların yaşandığı bu günlerde trafik yoğunluğu ve kış aylarında artan kömür kullanımına bağlı olarak kirlilik oranlarında artışlar görülebilmektedir. Bu artışlar, tüm Bursa genelinde kendini göstermekle beraber, sanayinin ve trafiğin yoğun olduğu, kömür kullanımının daha fazla olduğu, özellikle topoğrafik açıdan dezavantajlı olan merkez ilçeler ve İnegöl ilçemizde kendisini daha fazla hissettirmektedir. Hava kirliğini arttıran kirletici faktörlerin yanı sıra olumsuz meteorolojik şartlar da son günlerde partikül madde (PM10) değerlerinin yükselmesine sebep olmuştur. Yüksek basınç merkezi sebebiyle yere yakın seviyedeki havanın yükselememesi, soluduğumuz kirli havanın yukarı seviyelerdeki temiz hava ile karışamamasına ve yaşadığımız ortamdaki hava kirliği konsantrasyonlarının yüksek değerlere ulaşmasına sebep olmaktadır. Öte yandan rüzgar hızlarının da düşük hızlarda esmesi, partikül madde konsantrasyonlarının dağılmasına engel olmakta ve kirliliğin yüksek değerlerde kalmasına katkı sağlamaktadır” denildi.


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑