KOS - Medya

Published on Aralık 18th, 2017 | by Kuzey Ormanları Savunması

Hafriyat kamyonuyla ezilen Şule İdil Dere davasının ilk mahkemesinde, İdil için adalet isteyenler biraraya geliyor

(KOS Medya – 18 Aralık 2017)

Şule İdil Dere, İstanbul’un ortasında, hem de Yoğurtçu Parkı’nda yürürken bir hafriyat kamyonu tarafından ezildi. Parkta yürürken kamyon tarafından ezilen Şule İdil Dere davasıyla ilgili ilk duruşma, 20 Aralık Çarşamba günü, saat 10:00’da, Kartal’da Adliyesi’nde görülecek. Yaşam savunucuları, “İdil için adalet” diyerek davaya katılacak.

20 Aralık 2017’de ilk duruşması görülecek Şule İdil Dere davasında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) yetkilisi ve İSTAÇ A.Ş.’den 4 yetkili sanık olarak yargılanacak.

Şule İdil Dere’nin aramızdan ayrıldığı bir buçuk sene içinde, mahkeme sürecinde çeşitli hukuksuzluklar yaşandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Valiliği ve İSTAÇ, olayda ihmallerinin olduğunu kabul etmedi. Resmi kurumların ihmalinin faturası ne yazık ki Şule İdil Dere ve yakınlarına çıktı. Yine aynı ihmaller sonucu, İstanbul’da 20 ayda 38 kişi hafriyat kamyonları tarafından ezildi.

Bu süre zarfında, hafriyat kamyonu şoförleri, yine resmi kurumlar sorumluluk almadığı için en hafif cezayla yargılanmaya devam etti: Hafriyat kamyonu cinayetleri, “taksirle ölüme neden olma” suçundan tanım gördü ve sorumlulara 2 – 6 yıl arasında ceza öngörüldü. Verilen hapis cezasının paraya çevrilebilmesi ihtimali ise hafriyat kamyonu tarafından öldürülen kişilerin ailesinin acısını daha da artırıyor.

 

 

SKANDALLAR GÖLGESİNDE BİR YARGILAMA BAŞLIYOR

Tarih: 20 Aralık 2017, Çarşamba

Yer: Kartal Adliyesi – 57. Asliye Ceza Mahkemesi / B Blok

Şule İdil Dere, 12 Mayıs 2016 günü Kadıköy Yoğurtçu Parkı yaya-bisiklet yolunda İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kurbağalıdere çalışmasında, İSTAÇ A.Ş. personelinin kullandığı İBB’ye ait hafriyat kamyonunun çarpması sonucunda hayatını kaybetmişti.

İddianamede İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve iştiraki olan, çalışmayı beraber yürüttüğü yüklenici İSTAÇ A.Ş. yetkilileri müştereken-müteselsilen sorumlu ve kusurlu bulunmaktan yargılanıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) asıl işveren olduğu ve İSTAÇ A.Ş.’nin yüklenici firma olduğu tespit edildiği iddianamede, her iki kurumdan şoför dahil 7 kişi hakkında TCK 85/1 maddesinden “taksirle ölüme neden olmak” suçundan 2-6 yıl arası hapis cezası isteniyor.

Hazırlık soruşturması sürecinde sorumlu ve kusurlu bulunan 11 İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) yetkilisinden 8 İBB üst düzey yöneticisinin yargılanmasına İBB+İstanbul Valiliği+Bölge İdare Mahkemesi kararıyla izin verilmemişti.

20 Aralık 2017’de ilk duruşması görülecek davada 3 İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) yetkilisi ve İSTAÇ A.Ş.’den 4 yetkili sanık olarak yargılanacaktır.

İDİL İÇİN HUKUKSUZLUKLA ÖRÜLÜ, SKANDALLAR GÖLGESİNDE BİR YARGILAMA BAŞLIYOR

Şule İdil Dere için 20 ay sonra, 20 Aralık 2017’de görülecek ilk duruşma ne yazık ki bir dizi hukuksuzluğun gölgesinde başlıyor.

1)      Şule İdil Dere’nin canına mal olan çalışmayı gerçekleştiren İBB Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi yönetimi tarafından 11 gün sonra İBB Teftiş Kurulu Başkanlığı’na terfi ettirildi.

2)      Bilirkişilerin sorumlu-kusurlu bulduğu İBB yöneticilerinin yargılanabilmesi için Savcılık tarafından İstanbul Valiliği’ne yapılan başvuruya, Valilik hukuku çiğneyerek, yasal olarak 45 günde cevap verme süresini aşarak 96 gün sonra İdil’in ölüm yıldönümünde (12 Mayıs 2017) cevap verdi.

Valilik cevabında ise başka bir skandal ortaya çıktı.

3)      İstanbul Valiliği, Şule İdil Dere’nin canını alan çalışmanın daire başkanıyken 11 gün sonra İBB Teftiş Kurulu Başkanlığı’na terfi ettirilen ve Savcılık soruşturmasında müteselsilen sorumlu-asli kusurlu bulunan daire başkanından, kendisinin de içinde olduğu olayı araştırmak için müfettiş talep etmişti.

4)      İstanbul Valiliği, süresini ve yetkisini aşarak, hukuku çiğneyerek, asli kusurlu bulunan daire başkanının “İBB Teftiş Kurulu Başkanı” olarak atadığı müfettiş raporuna dayanarak, yetkisini aşıp kendini mahkeme yerine koyarak asli kusurlu/kusurlu bulunanların sorumlu olmadıklarına karar verdi ve 11 İBB yetkilisinden 8’inin soruşturulmasına-yargılanmasına izin vermedi.

5)      Valiliğin hukuksuz kararına İstanbul Bölge İdare Mahkemesi’ne yapılan itiraz ise başka bir hukusuzlukla son buldu. Soruşturmada savcılıkça asli kusurlu bulunan ve hakkında soruşturma izni istenen  İBB Teftiş Kurulu Başkanı’nın atadığı müfettişçe İBB Teftiş Kurulu Başkanı’nı soruşturan raporu kabul eden İstanbul Bölge İdare Mahkemesi, İstanbul Valiliği’nin verdiği “soruşturulamazlar” kararını aynen kabul etti.

Böylece savcılık soruşturmasında “müteselsilen-müştereken” sorumlu ve kusurlu bulunan asıl işveren İBB’den 8 üst düzey yetkili yargılama kapsamı dışında tutuldu.

6)      Savcılık tarafından hazırlanan iddianamede İBB ve İSTAÇ A.Ş.’nin planlayarak hayata geçirdiği can alan çalışma öncesi risk değerlendirmesi yaptırmadığı, yaya can güvenliği almadığı, iş sağlığı ve güvenliği kurallarına uymadığı, yayaları uyarmak için tabela bile asmadığı belirtildiği, İBB ve İSTAÇ A.Ş.’nin yöneticilerinin ağır ihmali saptandığı halde savcılık şoför ve İBB ve İSTAÇ A.Ş.’den sanıklar için yalnızca TCK 85/1 maddesinden “taksirle ölüme sebebiyet vermek”ten 2-6 yıl hapis cezası istedi.

Can ve mal güvenliğini korumakla yükümlü bir belediyenin ağır ihmalle can aldığı bir olayda İdil’in canını almanın bedeli, paraya çevrilebilecek 2-6 yıl arası hapis cezası istemi mi olmalıydı!

Biz İdil için adalet aramaya devam ederken hafriyat kamyonları ve beton mikserleri İstanbul’da 20 ayda 38 can aldı.

Yaya can güvenliği için zorunlu İş Sağlığı ve Güvenliği  Yasası’nın büyükşehir belediyesi tarafından bile uygulanmadığı İstanbul’da hafriyat kamyonu ve beton mikseri kaç eve ateş düşürdü, önce adlarını saydırdılar bize, sonra acı hikayelerini…

Can alanların yargıda en hafif cezayla yargılanması, araçla işlenen her türlü suçun önce “taksirle ölüme neden olma” sayılması, bu suç tanımı karşılığın cezasının ise (2-6 yıl arası hapis) paraya çevrilebilmesi acımızı daha da büyütmektedir.

İdil için aradığımız adaleti, Şule İdil Dere Facebook sayfamızda https://www.facebook.com/suleidildere/ acı hikayelerini derlediğimiz, bu listeye sığdıramayacak kadar çok olan tüm canlar için de talep ediyoruz.

Şüphelilerin cezasız kalmayacağı, hukuk sistemi içerisinde en ağır ve caydırıcı cezaların verileceği bir yargılama süreci umut ediyoruz.

Adil yargılama istiyoruz. Adalet arıyoruz.

Basına ve kamuoyuna duyurulur.

ŞULE İDİL DERE AİLESİ

Tags: ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑