(KOS Medya – 19 Aralık 2017; Foto: Çin)

Türkiye’de 13 bölgede yeni kömürlü termik santrallerin açılması öngörülüyor. Ancak yakılan kömürle ortaya çıkan kirleticiler arasında önemli yer tutan PM2.5 oranının yoğunluğu açısından Türkiye, Hindistan ve Çin’ın ardından, dünyada hava kirliliği açısından en kötü ülkelerin arasına katıldı. Dünyada en büyük çevresel risk faktörü olan hava kirliliği yüzünden 6,5 milyon erken ölüm gerçekleşirken, Türkiye’de de halk sağlığı ciddi tehdit altında.

Kış mevsimlerinde, özellikle kömürün yanmasının neden olduğu hava kirliliği, aslında nefes alındığında da bariz bir şekilde hissedebiliyor. Yakılan kömür ile ortaya çıkan çok sayıda kirleticilerin arasında ‘Parçacık Madde’ olarak tanımlanan kirleticiler önemli bir yer tutuyor. PM2.5 ile tanımlanan, çapı 2.5 mikron ve altında olan parçacık maddeler ise, havada uzun süre asılı kalabiliyor, rüzgar ve hava akımları ile yüzlerce kilometre mesafeye taşınabiliyor. Solunumla akciğerlere ve hatta en küçük akciğer birimine kadar ulaşabildiği gibi, oradan dolaşıma geçebiliyor ve hayati organların damarlarında hasara neden olarak kalp krizi, felç gibi ölümle sonuçlanabilecek hastalıklara da neden olabiliyor.

Hava kirliliği, astım, kronik tıkayıcı hava yolu hastalıkları (KOAH), akciğer kanseri, tekrarlayan solunum yolu enfeksiyonları ile çocuklarda akciğer gelişiminin bozulmasına, astım ve sık bronşit ataklarına, kalp krizi, kalp yetmezliği ve felçlere neden olabiliyor.

Dünya Sağlık Örgütüne göre günlük 25 μg/m3 (bir metreküp içinde 25 mikrogram) ölçüsünden daha fazla oranda hava kirliliği sağlığımız için zararlı.

Amerika Birleşik Devletleri’nin California eyaletinde yer alan ve iklim bilimi üzerine çalışan Berkeley Earth’ün web sitesi aracılığıyla dünya üzerindeki bütün hava kirliliği oranlarının gerçek zamanlı (saatlik) dağılımlarını görmek mümkün:
http://berkeleyearth.org/air-pollution-overview/

15 Aralık tarihinde dünya genelinde PM2.5 oranının yoğunluğunun dağılımı


Türkiye, Hindistan ve Çin’ın ardından, dünyada hava kirliliği açısından en kötü ülkelerin arasına katıldı

Berkeley Earth üzerinde geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin havasındaki PM2.5 oranının yoğunluğunun dağılımına baktığımızda, Türkiye’nin, Hindistan ve Çin’ın ardından, dünyada hava kirliliği açısından en kötü ülkelerin arasına katıldığını görebiliyoruz. Haritalarda hava kalitesi için yeşil iyi, sarı orta, koyu sarı hassas gruplar için sağlıksız, kırmızı herkes için sağlıksız, mor çok sağlıksız, koyu mor ise açık tehlike durumlarını gösteriyor.

Örneğin 14 Aralık tarihinde gece saat 10 itibariyle bakıldığında, ülke çapında ciddi bir hava kirliliği mevcut. Buna İstanbul istisna, o da orta ölçüde kirli havayla ancak kurtarıyor. Üçüncü havalimanı ile üçüncü köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu inşaatlarının neden olduğu doğa katliamları yüzünden ciddi saldırı altında da olsa henüz ayakta olan Kuzey Ormanları sayesinde. Bir ölçüde de kuvvetli lodosun da yardımıyla. Diğer istisna yerler, Tekirdağ, Düzce ile Rize – Artvin arası; buralar da orta ölçüde kirli havayla kurtarıyorlar.

14 Aralık akşamı saat 10 itibariyle Türkiye genelinde PM2.5 oranının yoğunluğunun dağılımı

14 Aralık günü akşamı yaşanan hava kirliliğinin bir istisna olmadığını göstermek amacıyla, 12, 13 ve 15 Aralık akşamları yine akşam saat 10’a ait, Türkiye genelinde PM2.5 oranının yoğunluğunun dağılımı haritaları en aşağıda verilmiştir.

Dünyada en büyük çevresel risk faktörü olan hava kirliliği yüzünden 6,5 milyon erken ölüm gerçekleşiyor
Dünya Sağlık Örgütüne göre günlük 25 μg/m3 (bir metreküp içinde 25 mikrogram) ölçüsünden daha fazla oranda hava kirliliği sağlımız için zararlı.

Dünyanın önde gelen tıp dergilerinden The Lancet’in yayımladığı yeni bir rapora (*) göreyse, 2015 yılında 9 milyon kişi kirlilik kaynaklı hastalıklar yüzünden hayatını kaybetti.

Bu rakam 2 yıl önce dünyada gerçekleşen tüm ölümlerin yüzde 16’sına denk geliyor. AIDS, tüberküloz ve sıtma gibi hastalıklardan kaynaklanan ölümlerin toplamının üç katı, aynı zamanda bütün savaş ve şiddet kaynaklı ölümlerin de 15 katı demek.

Kirlilik kaynaklı ölümlerin üçte ikisi ise hava kirliliği yüzünden meydana geliyor.

Dünyada en büyük risk faktörü olan hava kirliliği yüzünden 6,5 milyon erken ölüm gerçekleşirken, ardından gelen su kirliliği ise 1,8 milyon ölüme yol açıyor.

15 Aralık akşamı saat 10 itibariyle Türkiye genelinde PM2.5 oranının yoğunluğunun dağılımı

 

12 Aralık akşamı saat 10 itibariyle Türkiye genelinde PM2.5 oranının yoğunluğunun dağılımı

 

13 Aralık akşamı saat 10 itibariyle Türkiye genelinde PM2.5 oranının yoğunluğunun dağılımı

(*) ‘The Lancet’ verileri için kaynak: http://www.bbc.com/turkce/haberler-41692654