(Çetin Sevim – adahaber17 / 20 Aralık 2017)

Gökçeada’dalılar madencilik firmasının adada maden aramaktan çekildiğini açıklamasından sonra bir araya geldi. Adalılar “maden ruhsatı iptal olana kadar mücadele etmeye kararlıyız” dedi.

Merih Madencilik tarafından alınan altın madeni için sondaj izni alarak ÇED sürecini başlatması ile başlayan süreçte Gökçeadalıların olayı siyaset üstü olarak görüp birlikte tepki vermesi sonucu şirket sondaj talebinden vazgeçerek sondaj talebini geri çekmişti.

 

Süreci değerlendirmek için bir araya gelen Gökçeadalılar “adamıza madenciliğin (Altın, gümüş, bakır vb.) girmesi ile organik ürünlerinin, turizmin, doğanın vb. yer üstü zenginliklerinin ne olacağını çok iyi bilen ve bu değerlerinin yok olmaması için elini taşın altına koyacak olanlar süreci dikkatle izliyoruz, izlemeye de devam edeceğiz” açıklaması yaptı.

Toplantıdan sonra yayınlanan açıklamada, “Gökçeada’da siyasilerin olaylardan siyasi rant elde etme çabalarının yanı sıra bu olayı siyaset üstü görüp Gökçeadanın yer üstü zenginliğini, yeraltı zenginliğine heba etmeyecek kararlı insanlar var. toplantıya katılanların genel kanısı Sondaj talebini geri çekmek bir oyalama taktiği. Ruhsat iptal olmadan bu iş bitmez” dendi.