(Kos Medya – 22 Aralık 2017)

3. Köprü, Kuzey Marmara Otoyolu ve 3. Havalimanı projeleri ile Kuzey Ormanları tahrip edilirken yaratılan arsa spekülasyonu su havzalarını ve tarım alanlarını tehdit ediyor. Ranta açılan bölgede, tarım arazileri parsel parsel  satılıyor. Ömerli İçmesuyu Havzasında bulunan, Pendik İlçesine bağlı Ballıca, Emirli, Kurna ve Kurtdoğmuş köylerini kapsayan imar planlarının İstanbul Büyükşehir Belediyesince askıya çıkarılması bölgedeki arazi satışlarını gündeme getirdi.

Hürriyet Gazetesi’nden Fevzi Kızılkoyun‘un haberine göre Hazine, Orman Bakanlığı, resmi kurumlar, şirket ve şahıslara ait tapulu araziler, noter satış sözleşmesi ile vatandaşlara satıldı. Aralarında bölgede köylerde yaşayanların da bulunduğu bazı şahısların, tapusu başkasına ait olan arazileri, internetten elde ettikleri ada, pafta ve parsel bilgileri ile dönümü 80 bin ila 100 bin arasında sattıkları iddia edildi.

Milli Eğitim Bakanlığı İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı’nın (İLKSAN), tapulu 600 dönümlük arazisinin de aynı yöntemle satıldığı belirlendi. İLKSAN Yönetim Kurulu Başkanı Tuncer Yılmaz, “Tapusu bizim olan arazi dolandırıcılar tarafından satılıyor, engellensin, aksi durumda yüzlerce mağdur olur” diyerek Adadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

İLKSAN Yönetim Kurulu Başkanı Tuncer Yılmaz, benzer olayların 2014 ve 2015 yıllarında 3. havalimanı inşaatının olduğu bölgede de meydana geldiğini ve konuya ilişkin olarak İstanbul Valiliği’nin 2015 yılının Ağustos ayında uyarı açıklamasında bulunduğunu da hatırlattı.

İstanbul Valiliği, Çatalca, Silivri ve Arnavutköy İlçelerinin de yer aldığı bölgede Hazine taşınmazlarının hukuki geçerliliği olmadan 3. kişilere satılıp kiralandığının tespit edildiğini belirterek açıklama yapmıştı. Valilik tarafından yapılan açıklamaya göre, Silivri ve Çatalca İlçesine bağlı eski Istranca köylerinde  (Sayalar, Danamandıra, Çayırdere, Hallaçlı, Aydınlar vs.) ile Arnavutköy İlçesine bağlı bir kısım köylerde bulunan Hazine taşınmazlarının, taşınmazları işgal edenler tarafından usulsüzce ve muhtarlık mührüyle mühürlenmek suretiyle adi evrak niteliği taşıyan alım/satım veya zilyetliğin devri sözleşmesi adları altında 3. şahıslara  satıldığı veya kiralandığı tespit edildi.