(KOS Medya – 25 Aralık 2017)

AKP tarafından dönem dönem gündeme getirilen Gemlik’in taşınması için sıra orman alanlarına geldi.  Dün yayınlanan 696 sayılı KHK ile Gemlik’in taşınması için orman alanlarının belirlendi.  Son olarak Üretim Reform Paketi Kanun Tasarısı ile Gemlik’in taşınması gündeme gelmiş, ancak zeytinliklerin korunmasına yönelik kamuoyu baskısıyla meclis görüşmeleri sırasında tasarıdan çıkarılmıştı. Zeytinliklileri imara açamayan AKP yağmayı orman ve mera alanlarına kaydırdı.

 

Üretim Reform Paketi gündemiyle yapılan Meclis Komisyonu görüşmeleri sırasında AKP’li Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz’ın lobi çalışması için muhtarlarla beraber mecliste bulunduğu haberlere yansımış KHK’ya başvurulabileceği endişesi dile getirilmişti. Komisyonda söz alan AKP’li Yılmaz “70 ağaç yüzünden 250 bin nüfus şu anda susuz ve 50 bin kişi risk altında yaşıyor, sırf ‘AK PARTİ zeytinlikleri imara soktu.’ denilmesin diye. Ben buradan teşekkür ediyorum Orman ve Su İşleri Bakanımız bozuk ormanı, makilik alanı, çalılık, dikenlik alanları inşallah şey yaparak 280 hektarlık bir alanı toplu konut olarak belirleyecek.” demişti.

24 Aralık 2017 tarihinde yayınlanan 696 sayılı KHK ile Gemlik’in taşınması için orman sahasının belirlenerek Hazine adına tescil edilmesine yönelik geçici madde, 7269 sayılı Umumi Hayata Müessir Afetler Dolayısiyle Alınacak Tedbirlerle Yapılacak Yardımlara Dair Kanuna eklendi.

KHK’nın yayınlanmasının ardından açıklama yapan AKP’li Gemlik Belediye Başkanı  Refik Yılmaz “696 sayılı kanun hükmünde kararname ile Gemlik’in önü açıldı. Gemlik’in deniz manzaralı en güzel yerleri Gemlik’in güzel insanlarına güvenli konut olacak.  Deprem risk olmaktan çıkacak. Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere Başbakanımıza, Başbakan Yardımcımız  Hakan Çavuşoğlu’na, Su İşleri ve Orman Bakanımız Veysel Eroğlu’na,  Bakanlarımıza, Bursa milletvekillerimize ve emeği geçen herkese gemlik adına çok teşekkür ediyorum” dedi.

Gemlik’in kuzeye taşınması 2014 yılında da gündeme gelmiş Şehir Plancıları Odası Bursa Şubesi Başkanı Hakan Karademir ise “Gemlik Belediyesi, imara açmak istediği bu alanlar için deprem tehlikesini bahane ederek bir yol arıyor. Çünkü yapılan çalışma sadece kuzeyi imara açmak için yapılıyor. Merkezde yaşayanların oraya taşınacağına ilişkin hiçbir çalışma yapılmamış. Özellikle bu soruları sormamıza rağmen hiçbir cevap alamadık. ‘Dağ taş zeytinlik oldu’ diyerek Gemlik’teki zeytinlik alanların gözden çıkarıldığını düşünüyoruz. Süreci izliyoruz ama zeytinliklerin imara açılmasına izin vermeyeceğiz” demişti.  Eski Jeoloji Mühendisleri Odası Engin Er ise Gemlik’in yamaçlarındaki heyelan riskini dikkat çekmişti.

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu ise  “Son olarak akşam, esasen son 2-3 yıldan bu yana milletvekili arkadaşlarımız ve belediye başkanımızla birlikte sürekli mücadelesini vermiş olduğumuz bir yasal düzenlemeyi hayata geçirmiş olduk.” sözleriyle OHAL gerekçesi ile verilen yetkinin hangi amaçlarla kullanıldığını tekrar ortaya koydu.