(Bozcaada Haber – 27 Aralık 2017)

Bozcaada’da her yıl olduğu gibi yine zehirlenme vakası yaşandı. Bugün yaklaşık 10 kedi ve 1 sahipli köpek zehirlenerek öldü. Bozcaadalı hayvanseverler, her yıl onlarca hayvanın zehirlenmeye bağlı olarak öldürülmelerine çare bulunamamasına tepkili.

Bilindiği gibi son yıllarda Bozcaada’da onlarca kedi ve köpek zehirlenme nedeniyle telef oldu. Her yıl yaşanan bu duruma henüz çare bulunmazken bugün yeniden acı manzaralarla karşılaşıldı.

Bugün akşam üstü Bozcaada Haber’i arayan adalı işletmeci Reşit Soley, Habbele mevkiinden, Sulubahçe mevkiine kadar olan bölümde yol kenarlarında yaklaşık 10 ölmüş kedi ile karşılaştığını ihbar etti. İhbarı alan Bozcaada Haber‘den Özgür Ünsal, olay yerine giderek yol kenarında ölü halde bulunan kedilerin fotoğrafını çekti.

Bu esnada Bozcaada Haber’e yeni bir ihbar daha geldi. Bozcaada’da elektrik işleri ile uğraşan Reyhan Marangoz’un da köpeğinin Çamlık mevkiinde zehirlenme nedeniyle öldüğü öğrenildi.

YETTİ ARTIK BU KAÇINCI?

Bozcaada Haber, konu ile ilgili araştırmasını yaparken bir telefon da Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz’dan geldi. Kendilerine bir ihbar ulaşmadığını, bu sebeple ölen kedilerin yerini soran Başkan Yılmaz, olay yerine hemen zabıtaları göndereceğini söyledi. Başkan Yılmaz, yaşanılan durumun yine büyük ihtimal küçükbaş hayvanlarını tilkilerden korumak amaçlı sağa sola atılan tarım ilaçları nedeniyle olduğunu belirtti. Başkan Yılmaz, durumun çok üzücü olduğunu ifade ederken, konuyu yakından takip edeceğini de ekledi.

Son olarak Bozcaada Haber’i telefonla arayan bir hayvansever, “Yetti artık, bu nasıl bir canilik? Her sene sahipli-sahipsiz onlarca cana kıyılıyor. Ufacık adada bu sorumluların bulunması bu kadar mı zor? Arkadaş madem koyun, keçi besliyorsun, etrafını telle çevirirsin, akşamları içeriye alırsın, gerekirse yanına çoban köpeği koyarsın. Bir tek Bozcaada’da böyle hayvancılık yapılıyor zaten. Sen kalkıp bu yüzden tilkileri de öldüremezsin. Sen ticari olarak hayvancılık yapacaksın, 7-24 dışarda serbest olacaklar, önlem almayacaksın ama tilkiler, kediler, köpekler ölecek. Artık Bozcaada’dan soğumaya başladım, bu kadar mı ilgisiz olunur bu duruma?” dedi.

SAÇMALI PSİKOPAT DA BULUNAMAMIŞTI!

Geçtiğimiz yıl farklı zamanlarda 4 sahipli köpek, saçmalı diye tabir edilen tüfekle yaralanmıştı. Hatta Sahil Güvenlik’in Karamel adlı köpeği de yaralanmıştı. Saçmalı psikopat ise yapılan soruşturmaya rağmen bulunamamıştı.

Öte yandan geçtiğimiz yıl zehirlenmeye bağlı olarak hayvanların ölümünün ardından Bozcaada Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü hayvan sahipleri ve tarımla uğraşanlarla birlikte bir toplantı yapmıştı. Kaymakamlık ise Ocak ayında yayınladığı bildiride hayvan sahiplerini ve tarımla uğraşanları uyarmış, “Olayın peşindeyiz, denetimler sıklaştırılacak, sorumlular cezalandırılacak” şeklinde açıklama yapmıştı.

LÜTFEN İLK OLARAK YETKİLİLERE HABER VERİN

Öte yandan Bozcaadalı hayvanseverler, zehirlenme ya da herhangi bir şekilde öldürülen hayvanlarınızı yetkililere bildirmeden gömmemeleri için uyarıyor. Bu tür durumlarda zabıta, emniyet ve jandarmaya haber vermelerinin sorumluların yakalanması ve hayvanların ne tür bir zehirle öldürüldüğünün anlaşılması adına çok önemli olduğu vurgulanıyor.