(Sendika.org – 28 Aralık 2017)

Alakır Vadisi’nde 72,4 hektar alan “Kesin Korunacak Hassas Alan” olarak tescillenerek yapılması planlanan HES projesi iptal edildi

Alakır Vadisi’nde 20 Aralık’ta 72,4 hektar alan, “Kesin Korunacak Hassas Alan” olarak tescillenerek yapılması planlanan HES projesi, 7 yıl boyunca verilen mücadelenin ardından iptal edildi.

Vadide geçen aylarda 832,2 hektarlık “Nitelikli Doğal Koruma Alanı” ile 25.1 hektarlık “Sürdürülebilir ve Kontrollü Kullanım Alanı” Danıştay kararının ardından Antalya Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kararlarıyla onaylanarak yürürlüğe girmişti.

Böylece koruma statüsüne sahip Alakır Vadisinde toplamda 929,7 hektarlık alan koruma altına alınmış oldu. Haber ise, Alakır Nehri Kardeşliği Twitter hesabından şu ifadelerle duyuruldu:

“Emeği, sevgisi, düşüncesi, duası geçen tüm can dostlarına, yaşam mücadelesi veren canlılar adına sonsuz şükran. Çok can kurtuldu çok! Milyonlarcası!”

DHA’nın haberine göre, Alakır Vadisi için uzun süredir hukuki mücadele veren Avukat Tuncay Koç, bu çalışmaların 2014 yılında başladığını ve üç yılda tamamlanabildiğini bu anlamıyla geciken bir karar olduğunu belirterek çok daha büyük bir alanın 1. Derece korunacak alan olmasının daha iyi olacağını söyledi. Koç, bundan sonraki süreçte “Kesin Korunacak Hassas Alan” ilan edilen bölgede kesinlikle HES projesinin gündeme getirilemeyeceğini söyledi.

İkincil koruma alanında da çok zor olduğuna dikkat çeken avukat Koç, üçüncül derece ilan edilen alanda ise zaten tamamlanan HES projesi olduğunu, yeni bir HES için yer bulunmadığını dile getirdi. Koç sözlerine şöyle devam etti:

Artık Alakır için HES defteri kapandı. Daha geniş bir alanı kapsamasını isterdik. Vadinin aşağı kısmında bir HES vardı. Onun bölgesini 3. derece SİT alanına çevrilip ‘HES yapılabilir’ kararı verildi. O kısmı kurtaramadık. Daha önce bu kararlar alınmış olsaydı o kısmı da kurtarabilirdik