(Kos Medya – 4 Ocak 2018)

“Askeri alanlar yeşil kalacak” açıklanmalarına karşın ormana dönüştürülmesi gereken alanlar imar açılmaya devam ediyor. Çekmeköy’de, orman bitişiğinde tarım alanı niteliğindeki askeri alan TOKİ’ye eliyle imara açıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanarak askıya çıkarılan İstanbul İli, Çekmeköy İlçesi, Taşdelen Mahallesi 461 parsele ilişkin imar planı değişikliği ile Askeri alan olarak kullanılmakta olan 187 bin 750 m²’lik alan, en az 1875 kişinin yaşayacağı konut +ticaret alanına dönüştürüldü. Bakanlık tarafından alınan kararla Kentin anayasası,  İstanbul Çevre Düzeni Planı da değiştirildi.

Taşlıtepe Devlet Ormanına bitişik konumda alan ve tarla niteliğinde olan alanın, tarımsal niteliği kuru mutlak tarım alanı olarak belirlenmişti. Mutlak tarım alanında yapılaşma mümkün değilken 10 Ağustos 2017 tarihinde İl Toprak Koruma Kurulu tarafından alınan kararla yapılaşmanın önü açıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Taşdelen bölgesine yönelik plan çalışması devam ederken Bakanlıkça onaylanan imar planına,  İBB Ulaşım Daire Başkanlığı olumsuz görüş verdi. Çevre ve Şehircilik İstanbul İl Müdürlüğü’nün İstanbul Çevre Düzeni Planı kararlarına uyulması yönündeki görüşüne karşın plan değişikliği onaylandı.

Ömerli İçmesuyu uzun mesafeli koruma sahası içindeki alanda, konut, iş merkezi, alışveriş merkezi, yönetim merkezi, otel, motel, rezidans, konaklama tesisleri, sinema, tiyatro, kreş, kurs, yurt, çocuk yuvası, yetiştirme yurdu, yaşlı ve engelli bakımevi, rehabilitasyon merkezi, toplum merkezi, şefkat evleri, kütüphane, halk eğitim merkezi, sergi salonu, ticaret, ofis, büro, lokanta, gazino, çarşı, çok katlı mağazalar, banka, finans kurumları, özel eğitim ve özel sağlık tesis alanları yapılabilecek.

İstanbul’daki orman alanları çevresindeki askeri alanların toplam miktarı 157 milyon metrekare. Kuzey Ormanları Savunması, İstanbul’daki askeri alanların yapılaşmaya açılması ve rekreasyon alanı olarak düzenlenmesine yönelik tehlikeye dikkat çekmek üzere basın açıklaması yapmıştı.  Prof. Dr. Zerrin Bayraktar, “İstanbul içinde yer alan 17 hektar askeri alanın 15,7 hektarı, orman alanları ile bir bütün oluşturmaktadır. Bugün çitlerle ayrılmış olmasına rağmen Kuzey Ormanları ekosisteminin doğal bir parçası olan bu alanların, çeşitli isimler altında doğal çevreden koparılmaması ve yapılaşmaya açılmaması gerektiğine inanıyoruz. Aslında ormanın bir parçası olan bu alanların orman olarak tescili için her türlü mücadeleyi vermeye kararlıyız” dedi.