Haber

Published on Ocak 6th, 2018 | by Kuzey Ormanları Savunması

Türk Akımı projesi Tekirdağ – Saray’ı ikiye bölecek, 10 binlerce ağaç katledilecek

(Saray Gazetesi – 6 Ocak 2017)

Türk Akımı Projesi’nin kara kısmı açıklandı. Kıyıköy Selvez Koyu’ndan karaya çıkacak boru hattı Kastro yol ayrımına yakın bir noktadan Saray’a ulaşacak. Büyük bölümü orman ve tarım arazilerinden olmak üzere 40 kilometre boyunca Saray sınırları içinde ilerleyecek Türk Akımı Boru Hattı adeta Saray’ı ikiye bölecek.

Boru hattının geçeceği güzergâhta sağlı sollu 26 metrelik alanda inşaat çalışması yapılacak. Güngörmez ve Bahçeköy Ormanlarında 13 kilometre boyunca ilerleyecek proje nedeniyle on binlerce ağaç kesilecek. Rus gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya ulaştıracak olan Türk Akımı projesinde kara kısmı açıklandı.

BAKANLIĞA SUNULDU

Rusya’daki doğalgaz rezervlerini doğrudan Türkiye’ye ulaştıracak olan Türk Akımı projesi Kırklareli’nin Vize ilçesine bağlı Kıyıköy’den karaya çıkacak. Projenin Kırklareli, Saray, Lüleburgaz ve Çorlu’dan geçecek olan “Türk Akımı Kara Kısmı Doğal Gaz Boru Hattı” projesinin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) dosyası Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunuldu. Projenin başlangıç noktası Kıyıköy’deki sağlı sollu 1 km’lik koridor SİT alanında kalıyor. Hat tarım ve orman alanlarından geçiyor.

İLK OLARAK KIYIKÖY’DE İSTASYON YAPILACAK

BOTAŞ Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. 18 Aralık’ta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvurarak “Türk Akımı Kara Kısmı Doğal Gaz Boru Hattı” projesinin ÇED sürecini başlattı. Dosyaya göre ilk önce hattın Kıyıköy istasyonu inşaatına başlanacak. Bu bölümde “SİT alanı, içme ve kullanma suyu mutlak, kısa, orta ve uzun mesafeli koruma alanları, ormanlık alanlar, yeraltı suları besleme alanları, aşırı yeraltı suyu çekim alanları, kentsel ve kırsal yerleşim alanları” bulunuyor.

TÜRK AKIMI’NIN 40 KİLOMETRESİ SARAY’DAN GEÇECEK

Saray’dan 40 kilometrelik alanı etkileyecek Türk Akımı, tarım ve orman alanlarını etkileyecek. Kastro(Çamlıkoy) yol ayrıma yakın bir noktadan Saray’a ulaşacak boru hattı Bahçeköy ve Güngörmez mahallelerinden Vize’ye bağlı Çakıllı Beldesine ulaşacak. Çakılı Saray arasındaki çevre yolunun yan tarafından tekrar Saray’a ulaşacak boru hattı, Saray Merkez, Edirköy, Çukuryurt, Kurtdere, Sinanlı ve Osmanlı Mahalleri üzerinden İğneler ve Misinli’ye ulaşacak. Saray’ı adeta ikiye bölecek Türk Akımı Projesinde Güngörmez ve Bahçeköy Ormanlarında 13 kilometrelik bir alan etkilenecek. 13 kilometrelik alanda 26 metre genişliğinde yapılacak çalışmalar nedeniyle on binlerce ağaç kesilecek.

TOPRAK SIYRILACAK

Dosyada boruların yerleştirilmesi amacıyla hattın geçeceği güzergâh üzerinde bulunan “bitkisel toprağın sıyrılarak alınacağı ve inşaat işlemlerinin tamamlanmasından sonra tekrar hat üzerine serilmek amacıyla depolanacağı” belirtildi. “Bitkisel toprağın alınmasından sonra boruları yerleştirmek amacıyla 2.5- 4 m arasında derinlikte ve ortalama 1.7 metre genişliğinde doğal gaz boru hattı yerleştirme kanalları kazılacaktır” denilen dosyada “Sert kaya birimlere rastlandığı yerlerde gevşetme patlatmaları yapılabilecektir. Kanalların kazılmasından sonra ortalama 20 cm yataklama yapıldıktan sonra borular yerleştirilip üzerleri tekrar hafriyat malzemesi ile kapatılacak, üzerine ayrı depolanmış olan bitkisel toprak serilecektir” ifadelerine yer verildi. Dosyada boru hattının bazı kesimlerde su kaynakları ve karayolları ile kesiştiği ifade edildi. Ayrıca dosyada fauna listelerinin oluşturulması çalışmalarına devam edildiğinin ifade edilmesi dikkat çekti. Doğal gaz hattı Pabuç Deresi, Kazan Deresi, Vize Dere ve Kuru Dere ile kesişiyor. Hattın ilk 27 kilometresinde orman ve tarım alanları yoğunlukta. Hat güzergâhındaki araziler de BOTAŞ tarafından kamulaştırılacak.

Tags: ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑