(KOS Duyuru – 1 Ocak 2018)

Kanal İstanbul Projesinin muhtemel güzergahı üzerindeki ‘İki Deniz Arası’ yürüyüş rotasında ‘Hiking Istanbul’ ve ‘Kuzey Ormanları Savunması’ gruplarının ortaklaşa düzenlediği ikinci yürüyüşte buluşalım.

“Doğa Felaketi Kanal Projesi Hattında Bir Yürüyüş (‘İki Deniz Arası’ 1. gün yürüyüşü)”

Etkinlik Günü / Başlangıç Saati: 1 Ocak Cumartesi, 10.30

Etkinlik Güzergahı: Yeniköy – Durusu – Germe hattı

Toplam Rota: 17 km, tahminen 7 saat 

Facebook etkinlik sayfası: Doğa Felaketi Kanal Projesi Hattında Bir Yürüyüş

Bilindiği gibi birinci ortak yürüyüş 23.09.2017 tarihinde Sazlıbosna – Şamlar – Yarımburgaz – Altınşehir arasında, yani ‘İki Deniz Arası’nın 3. gün rotasında – gerçekleştirilmişti. İlk yürüyüşe dair gerçekleştirdiğimiz izlenim yazımız için bakabilirsiniz: İki Deniz Arası rotasında bir yürüyüş: Ya kanal ya İstanbul 

 İlk gündeme geldiği günlerde kamuoyuna ‘Çılgın Proje’ olarak lanse edilen ve Marmara Denizi ile Karadeniz arasında açılmak istenen 42 km uzunluğundaki Kanal Projesi son günlerde tam gündeme oturdu. Güzergahının kesinleştiğine, ÇED sürecinin başladığına, 2018’de inşaatının başlayacağına dair peş peşe haberler geliyor. Ama web sitelerinde ancak hafiyelik yapılarak bulunabilen bir ÇED başvuru dosyası dışında sunulmuş resmi, kesin hiçbir bilgi yok daha.

Bu kanal projesi, şimdiye kadar büyük doğa tahribatına yol açan ve Kuzey Ormanlarında yapılan diğer mega projelerin yanında – 3.Köprü, 3. Havalimanı ve Kuzey Marmara Otoyolunun – doğa tahribatının ötesinde bambaşka boyutta bir felaket getiriyor – bu tüm bir coğrafya çapında bir felaket olacak, bilim insanlarının uyarıları bu yönde.

Kanal projesi ile tüm bir bölge değişecek; kara ile deniz ekosistemlerine vahim etkileri olacağı yönünde birçok uyarı olmakla birlikte, tam olarak ne tür sonuçlara yol açacağı da kesin değil. Proje ile iki zıt deniz birbirine bağlanmaya çalışılıyor; bunun yanında büyük yerleşim alanları ortaya çıkarken, doğal ve tarih yapıları suların altına kalacak, yeni yerleşim alanları, yeni bir şehir ve limanlar inşa edilecek. Kuzey Ormanları’nın idam fermanı olmanın ötesinde, çok daha büyük bir bölgede ve deniz ekosistemlerinde büyük yıkım getirecek bir proje bu.

Planlanan yürüyüş ‘İki Deniz Arası’ rotasının ilk etabını kapsıyor. Burası, İstanbul’un kuzeyinde yapılan 3. Havalimanı inşaatı dolayısıyla en fazla tahribat gören bölge.

Yürüyüşün başlangıç noktası Karadeniz sahilinde bulunan Yeniköy bölgesi. Burada ağırlıklı olarak eski kömür ocakları – doldurulmuş ve doldurulmamış – ve 3.ncü havalimanın devasa inşaat alanı (7.600 ha) görülecek. Havalimanı inşaat alanı devamlı genişlediği için sınırları sıkça değişiyor ve daha önce kullanılan yürüyüş yolları kayboluyor. Yeni yollar aramak mecburi oluyor.

Peyzaj ve patika yolları üzerinde aşağı yukarı 12 km bir yürüyüş ile Durusu’ya doğru ilerlenecek; hava koşullarına göre yol zaman zaman çamurlu ve engebeli olabilir. Durusu yürüyüşten erken ayrılmak isteyenler için uygun bir nokta, İstanbul’un merkezi yerlerine doğru ulaşım imkanları var.

Durusu’dan sonra bir 5 km daha Germe’ye doğru ilerlenecek. Yürüyüşün Germe’de 17.00-18.00 arasında son bulması öngörülüyor.

Toplam rota 17 km ve tahminen 7 saat sürecek. Grubun yürüyüş temposuna göre verilen molalar ile 1-2 saat daha fazla sürebilir. Rota ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için linklere bakabilirsiniz:

‘İki Deniz Arası’
https://www.facebook.com/ikidenizarasi/
https://www.youtube.com/watch?v=JJ8ZhlK015I

‘Hiking Istanbul’
https://www.facebook.com/events/1673696739353566/

Yanınıza yiyeceğinizi ve 1,5 litre su almanız tavsiye edilir; gerekirse Durusu’da ilave su temin edilebilir. Ayrıca yürüyüş ayakkabıları – öncesindeki günlerde aralıklı yağmur beklendiği için botlar çamurlu zemine daha uygun olabilir- tozluk, yağmurluk ve hava koşullara göre uygun elbiseler giyiniz. Yanınıza yedek tişört ve çorap almanız tavsiye edilir. Hava tahmini bilgileri zaman yaklaştıkça paylaşılacaktır.

Diğer yürüyüşlerde olduğu gibi bu yürüyüşe katılacaklara da herkesin kendi sorumluluğunu alması gerektiğini bir daha hatırlatmak istiyoruz. Ayrıca özellikle 3.ncü havalimanı inşaatına yakın olan bölgelerde büyük olasılıkla güvenlik personeli ile karşılaşacağız; bu nedenle herkesten yanına kimlik belgesi alması, yürüyüş sırasında gruptan uzaklaşmadan, grupla birlikte hareket etmesi bekleniyor.

Yürüyüş saat 10.30’da Yeniköy’de kesin hareket ile başlıyor; 15 dakika erken gelmeniz tavsiye edilir; Yeniköy meydanında köy kahvesinde buluşulacak.

Yeniköy’deki buluşma noktasına toplu taşıma aracı ile gelmek isteyenler Sultangazi’de Mescidi Selam İstasyonuna metrobüs veya metro ile gelerek, oradan 336 K otobüsü ile Yeniköy’e devam edebilir.

Yeteri kadar talep olması halinde KOS tarafından bir otobüs ayarlanacak. Otobüs saat 8.45’de Mecidiyeköy’den kalkacak; akşam dönüşte de grubu Germe’den alarak yine Mecidiyeköy’de bırakacak. Ücret kişi başına 20-30TL arasında olacak.

Katılmak isteyenlerin 17 Ocak Çarşamba günü saat 3’e kadar telefon numarası ile birlikte kuzeyormanlari@gmail.com adresine e-posta ile başvurmaları ve ayrıca otobüste yer talepleri olup olmadığını belirtmeleri gerekiyor.

Keyifli ve öğretici bir yürüyüşte görüşmek üzere…