(Kos Medya – 8 Ocak 2018)

696 sayılı KHK ile orman alanına taşınmasına yönelik düzenleme yapılan Gemlik’in taşınmasıyla boşaltılan yerde, liman, antrepo veya rafineri yapılacağı gündeme geldi. MHP Bursa İl Başkanı Tevfik Topçu, İstanbul’un, niteliksiz ve kirli sanayiden kurtulup, bunları civar illere gönderme kararına vurgu yaparak Gemlik’te liman, antrepo veya rafineri hazırlıkları olup olmadığını sordu. 

24 Aralık 2017 tarihinde yayınlanan KHK ile Gemlik’in taşınması için orman sahasının kullanılmasına izin verilmişti.  İHA’nın haberine göre, MHP Bursa İl Başkanı Tevfik Topçu, imara açılacak olan Yeni Gemlik’in kurulacağı bölgede ya da riskli alan ilan edilen mevcut bölgede düşük bedelle yer toplayan partili yada belediye görevlisi olup olmadığının da araştırılmasını istedi. Yıllar önce,  ABD’li bir şehir plancısının, Bursa’ya gelerek uluslararası bir liman ve antrepolar yapılması için Gemlik’i işaret etmesi üzerine ilçede arazi ve emlak fiyatları hızla yükseldiğini hatırlatan Topçu,  “2012 yılında Recep Altepe’nin, Gemlik bölgesine bir rafineri kurulması halinde Bursa’ya önemli gelir olacağını açıklaması fitili daha çok ateşlemiştir” dedi.

Bir takım sorulara cevap beklediklerini kaydeden Topçu, “Cevabını beklediğimiz sorular şunlardır: Taşınma konusunda samimi misiniz? Taşınma işlemini ne kadar bir sürede tamamlamayı düşünüyorsunuz. İnsanları depremle korkutup, arazi ve mülklerine el koyma yerine, gönüllülük esasına göre sadece çürük binalar için yerinde dönüşümü neden düşünmüyorsunuz? İlçe merkezindeki esnafın ticari kayıplarını yeni kuracağınızı ifade ettiğiniz Yeni Gemlik’te telafi edebilecek misiniz? KHK’dan sonra, bankaların Gemlikli vatandaşların konut finansmanı talebine olumlu cevap vermemeye başlaması durumunda, emlak ve inşaat sektöründeki ticari kaybı ortadan nasıl kaldıracaksınız? Yüz binlik planları niye paylaşmıyorsunuz? İstimlak edeceğiniz bölgeleri ileride imar durumunu değiştirerek kullanıma açmayacağınız konusunda nasıl bir teminat vereceksiniz? Bölgede liman, antrepo veya rafineri hazırlıkları var mıdır? En önemlisi de; Partililerinizde veya yakınlarınızdan, riskli alan ilan edilen bölgede ya da imara açılacak bölgede düşük bedellere yer toplayanlar var mıdır? Konunun yakından takipçisi olacağımızı Bursa ve Gemlik kamuoyuna saygıyla duyururuz” diye konuştu.