(Bianet – 9 Ocak 2018)

Silivri’ye bağlı Danamandıra köyünde yapılan ve 10 senedir köylülerin yaşamını olumsuz etkileyen taş ocaklarına karşı köy halkı Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne suç duyurusunda bulundu.

Danamadıra köylüleri İstanbul, Silivri’ye bağlı köylerine yapılan taş ocaklarına karşı Gayrettepe’deki Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü önünde toplanarak basın açıklaması yaptı.

Açıklamanın ardından köylüler, köyün içinde yer alan ve MADKİM Madencilik’e ait olan taş ocağını, işletme usulsüzlükleri nedeniyle dilekçe ile Çevre ve Şehircilik İstanbul Müdürlüğü’ne şikayet etti.

Köyün etrafında ve içinde en yakını 100 metre mesafede olmak üzere, sayısı yediye varan taş ocakları var. 10 senedir köydeki yaşamı olumsuz etkileyen ocaklar için MADKİM şirketi patlatmalar gerçekleştiriyor.

Açıklamada konuşan köylülerden Hatice Erdoğan Başpınar, Silivri köyü Danamandıra’daki ormanların, bahçelerin, dağların bahçelerin neredeyse tükendiğini söyledi. Son 4 yıldır taş ocaklarının dayanılmaz hale geldiğini anlatıyor.

“Hafriyat kamyonu terörü altında yaşamamız bekleniyor”

Basın açıklamasında köylülerin taş ocakları nedeniyle yaşadıkları şöyle anlatıldı:

“Sürekli yapılan taş patlatmalar yüzünden sürekli bir tedirginlik içinde yaşıyoruz. MADKİM, hafriyat kamyonlarını, köyün içindeki yoldan, pencerelerimizin önünden geçiriyor. Her gün çoğu MADKİM’e ait bine yakın hafriyat kamyonunun içinden geçtiği köyümüz, tozdan, gürültüden ve kirlilikten yaşanmaz hale geldi.

“Tüm itirazlarımıza ve taleplerimize rağmen, yetkililer de bu problemi çözmeye yanaşmıyor. Kesilen göstermelik cezalardan sonra her şey eski haline geri dönüyor, köyümüzde ülkede her gün can alan binlerce hafriyat kamyonunun terörü altında yaşamamız bekleniyor.

“Amaç rant projelerine hizmet etmek”

“Köyümüzün ormanları, ekosistemi, şu kaynakları, yeşil alanları sizleri yeteri kadar taşıdı. Taş, ait olduğu yerde, yerin altında öylece dururken geldiniz ve altındaki taşı çıkarmak için yaşam kaynağı ormanlarımızı yok etmeye başladınız. içlerinde kanser hücresi gibi yayılarak. Yuva sağladığı hayvanları yuvalarından ettiniz, bitkileri ve ağaçları yok ettiniz, tarım ürünleri yetiştirilemez oldu.

“Tüm bunların sebebi ise İstanbul’un ve buna bağlı olarak Trakya’nın sonunu getirmekle meşgul olan, 3. köprü, 3. havalimanı, Kanal İstanbul, kuzey marmara otoyolu ve diğer rant projeleridir.

“Dinamitlerinizi ve hafriyat kamyonlarınızı da alın gidin. Danamandıra’da taş ocağı istemiyoruz.”