(Sendika.org – 14 Ocak 2018)

Artvin Çevre Platformu, Cerattepe’de doğa katliamının son bulması için dün (13 Ocak) dokuz ayrı noktada eylem gerçekleştirdi. Eylemlerde talepler sıralanırken 16 Ocak Salı günü Cerattepe için toplanan imzaların Meclis’e teslim edileceği de duyuruldu

Cerattepe’de yürütülmek istenen madencilikle doğanın talan edilmesine karşı haftalardır sürdürülen imza kampanyası dokuz ayrı noktada yapılan eylemlerle sonlandırıldı. İstanbul’un iki yakasında, Ankara’da, İzmir’de, Kocaeli’de, Bursa’da, Sakarya’da, Zonguldak’ta ve Artvin’de yapılan eylemlerde Kocaeli’de yapılan Artvin STK ve Platformları Türkiye Buluşması’nın ardından ortak bir bildirinin yayınlandığı hatırlatılarak pek çok ilde yürütülen kampanyada on binlerce imzanın toplandığı dile getirildi.

Yapılan eylemlerde imzaların 16 Ocak Salı günü Meclis’e teslim edileceği ve aynı gün saat 17.00’da Sakarya Caddesi’nde bir basın açıklamasıyla sürecin anlatılacağı ifade edildi. Ayrıca Ankara’da yapılacak eyleme çağrı da yapıldı. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Cerattepe yanında son zamanlarda verilen yüzlerce yeni maden ruhsatlarının Artvin’i yaşanması mümkün olmayan bir kent haline getireceği görülmektedir. Maden işletmeleri, taş ocakları, HES’ler ve yeşil yol gibi doğayı tahrip eden çalışmalar Artvinlilerin sağlıklı bir çevrede yaşama hakkını tehdit etmektedir.

Doğayı, endemik türler başta olmak üzere, bir bütün olarak tehdit eden, insanların kültürlerine ve yaşam alanlarına kast eden, ekolojik sistemde onarılmaz yaralar açması bilim insanlarınca kanıtlanmış olan, ülkemiz ekonomisine getiri sağlamaktan çok şirketlerin kar sağlaması üzerine planlanmış çalışmalara karşı mücadele etmenin ülke ve çevre sevgisinin gereği olduğuna inanıyoruz.

Artvin’de OHAL kapsamındaki yasaklar devam etmektedir. Bu durum insanların en temel haklarından biri olan sağlıklı bir çevrede yaşama hakkının savunulmasını ve ifade edilmesini engellemektedir.

Bizler ülkemizin değişik yerlerinde yaşayan Artvinliler ve çevre dostları olarak Artvin’de halkın ve tüm canlıların yaşam hakkını elinden almaya çalışan uygulamaların son bulmasını ve Cerattepe’deki madencilik faaliyetlerine derhal son verilmesini talep ediyoruz.