(Uğur Şahin / BirGün – 12 Ocak 2018)

Yurt genelinde yükselen çevre mücadelesi karşılık bulmaya devam ediyor. Son olarak Ordu’da kalker ocağına karşı, Rize’de ise HES’e karşı doğa kazandı

Ordu’nun Fatsa ilçesindeki Kayaköy-Akçekese Mahallesi’nde kurulmak istenen kalker ocağına ilişkin ‘ÇED gerekli değildir’ kararı iptal edildi. Demirkol Beton isimli şirket tarafından bölgeye kurulmak istenilen taşocağına ilişkin ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) gerekli değildir’ kararı verilmişti. Bölge sakinleri; kalker ocağının çok büyük bir alanı kapsayacağını vurgulayarak, ocağın çevreyi tahrip edeceğini ve sağlıklı bir çevre yaşama haklarının ihlal edileceğini ifade ederek, kararın iptali için dava açmıştı.
Ordu İdare Mahkemesi kararında, ‘bölgede tarım ve hayvancılık faaliyetinin devam ettiğinin’ altını çizerek, ocak için bölgede yapılacak patlamaların çevre sağlığı ve yer altı suları için risk oluşturduğunu vurguladı.

Taşocağı yapılmasına yönelik mahallelilerin yaptıkları eyleme de katılarak destek veren Ordu Çevre Derneği Başkanı Gül Ersan, “Tarım alanları, ormanlar ve yerleşim yerleri taşocakları, maden aramaları, HES’lerle tehdit altında. Bu karar hepimizi sevindirdi” ifadelerini kullandı.

***

Karar horonlarla kutlandı

Rize’nin Fındıklı ilçesinde ise Hidroelektrik Santral (HES) yapmayı planlayan enerji şirketi, proje önünde engel olan Arılı Vadisi’nin ‘doğal sit’ alanı kararının kaldırılması istemiyle Rize İdare Mahkemesi’nde dava açmıştı. Mahkeme, bilirkişi incelemesi ardından bölgenin ‘doğal sit’ özelliği taşıdığını belirledi ve davayı reddetti. Fındıklı halkı, kararı türkülerle, horonlarla kutladı.
Fındıklı’daki Dörtyol Kavşağı’nda toplanan Fındıklı Dereleri Koruma Platformu üyeleri ve çok sayıda kişi basın açıklaması yaparak kararı duyurdu. Fındıklı Dereleri Koruma Platformu üyesi Avni Ertaş, Fındıklı derelerinin sahipsiz olmadığını yıllardır bunu haykırdıklarını söyledi. Ertaş, Bugüne kadar protestolar için toplandıklarını ancak bugün kutlama için alanda olduklarını ifade etti.