(KOS Medya – 20 Ocak 2017)

CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Çerkezköy’e yapılması planlanan termik santralle ilgili itiraz dilekçelerine yönelik göndermiş olduğu “termik santral hava kalitesine olumlu katkı yapacak” yönündeki yazıyı Meclis gündemine taşıdı.Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına yazılı soru önergesi veren Yüceer, Trakya’nın doğasını yok edecek Tekirdağ’ın Çerkezköy ve Kapaklı ilçeleri arasında Pınarça Mahallesi’nde yapılması planlanan termik santralin plan değişikliklerinin geçtiğimiz aylarda onaylandığını bildirdi.

SESSİZ KATİL
Yüceer, verimli tarım ve orman arazileri üzerinde kurulması planlanan, 3 milyon metrekarelik meşelik ormanı tehdit eden kömürlü termik santral projesinin iptaline ilişkin, 8 bin 459 itiraz başvurusu yapıldığını belirtti. İtiraz dilekçelerinde Greenpeace tarafından “sessiz katil” olarak nitelenen kömürlü termik santralin doğaya, insan sağlığına, tarım ve hayvancılığa verdiği zararların yanı sıra imar mevzuatına aykırı olduğu ve kurum görüşlerinin alınmadığının anlatıldığını kaydeden Yüceer, bakanlık tarafından itirazlara yönelik Edirne Valiliği’ne ve Elektrik Üretim Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü’ne akıl ve bilimin gerçekleriyle bağdaşmayan bir yazı gönderildiğini söyledi.

HANGİ BİLİMSEL ÇALIŞMANIN ÜRÜNÜ?
Yüceer, Bakanlığın yazısında, askı süresi içinde gelen itirazlar kapsamında yeniden bir düzenleme veya değişiklik yapılmayacağının ve Trakya Havzası’nda yapılması düşünülen termik santralların bölgenin hava kalitesine olumlu etki edeceğinin kaydedildiğini belirterek, “Milletin aklıyla alay ediyorlar. Kömürlü santrallerin zararlarına yönelik yüzlerce makale, bilimsel araştırma varken, hava kalitesine olumlu etki edeceğine dair söz konusu yazı hangi bilimsel çalışmanın ürünü biz de merak ediyoruz. Yapmayı planladıkları melanete kılıf uyduruyorlar” dedi.

BAKAN’A SORULAR
CHP’li Yüceer, Bakan Özhaseki’nin yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:
-Dünya üzerinde kömürlü santrallerin hava kalitesine olumlu etki ettiğine dair yayımlanan herhangi bir araştırma var mıdır?
-Kömürlü santrallerin zararlarına yönelik yüzlerce araştırma varken, hava kalitesine olumlu etki edeceğine dair söz konusu yazı hangi bilimsel çalışmanın bir ürünüdür?
-Bakanlık olarak ülkemizde termik santrallerin bulunduğu bölgelerde hava kalitesine dair yaptığınız herhangi bir araştırma var mıdır? Bu araştırmaların sonuçları nelerdir?
-Dünya Sağlık Örgütü’nün hava kirliliğini ölçmek için kullandığı PM10 parametresine göre Tekirdağ havası en kirli iller arasında yer almaktadır. Bakanlığınız Trakya’da termik santralin çevreye ve insan sağlığına yönelik zararları hakkında herhangi çalışma yapmış mıdır?
-Bölge halkının binlerce itiraz dilekçesine rağmen termik santral projesinin iptal edilmemesinin gerekçesi nedir?