(Sendika.org – 19 Ocak 2018)

İstanbul’un siluetinin bozulmasının simgesi halini alan Zeytinburnu’daki 16/9 gökdelenleri mahkeme kararıyla tıraştan kurtuldu. Mahkemenin gerekçesi ise “ilk yargılamadaki hakim ve bilirkişilerin FETÖ’cü olması” ile tıraşlama işleminin “telafisi zor ve imkansız zararlar doğurması”

İstanbul’un siluetini etkileyen onlarca yapıdan sadece biri olan ve Tayyip Erdoğan’ın “Tıraşlayın dedim, yapmadılar, beş yıldır konuşmuyorum” dediği Zeytinburnu’daki 16/9 gökdelenlerinin imar planları ve yapı ruhsatları idari mahkeme tarafından iptal edilmiş, Danıştay da bu kararı onamış ancak Zeytinburnu Belediyesi tarafından açılan tıraşlama ihalesine hiçbir şirket girmeyince proje ortada kalmıştı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ise tıraşlama işlemine karşı çıkmış, tıraşlama kararı veren hakimler ile bilirkişilerin “FETÖ’cü” olduğunu ileri sürerek yeniden yargılama talebinde bulunmuştu.

“Telafisi zor ve imkansız zararlar”

İstanbul 4. İdare Mahkemesi, 3 Ocak 2018 tarihli kararıyla Büyükşehir Belediyesi’nin talebini kabul etti. Hürriyet’in haberine göre; mahkeme, bilirkişiler Mehmet Kaya ve Darçın Akın hakkında “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan soruşturmaların bulunduğuna, hakimler Özkan Artar ve Emine Özdemir Güçlü’nün ise HSYK kararıyla meslekten çıkarıldıklarına dikkat çekti.

Tıraşlamanın yapılmasının gerek devlet, gerek davalı belediyeler, gerekse de projeden yararlanan vatandaşlar için telafisi güç ve imkansız zararlar doğuracağını belirten mahkeme, mevcut hukuki durumda kamu yararı olup olmadığının belirlenmesi için yeniden yargılama kararı verdi.

Şirket memnun

Gökdelenleri inşa eden Astay şirketi ise bir kez daha yapıların yasal olduğunu savundu. Şirketin açıklamasında “Söz konusu karar; projenin bu süreçteki haklılığını ortaya koymakta; Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve büyük Türk milletinin birlik ve bütünlüğünü hedef alan ihanet şebekesinin bağımsız Türk yargısını asla ele geçiremeyeceğini bizlere bir kez daha göstermektedir” denildi.