(KOS Medya – 23 Ocak 2018)

Trakya’ya yapılması planlanan termik santrale karşı itirazlar sürüyor. Son itiraz Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nden geldi. Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, kurulmak istenen termik santrallerin onarılamayacak çevre tahribatlarına yol açacağı belirtilerek şöyle dendi: ” Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak biz yerli kömür dahil hiçbir ekonomik getirinin, hiçbir gerekçenin halkımızın sağlığından daha önemli olmadığını savunuyoruz”.

DHA’nın haberine göre, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada,  kurulmak istenen termik santrale tepki gösterilerek, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın termik santrallerin hava kalitesini arttırdığı yönündeki açıklaması çok tanıdık geldi. Çernobil faciasından sonra devlet yöneticilerimiz hiçbir önlem almadıkları gibi radyasyon tehdidini hafife alan açıklamalar yapmışlardı. O dönemde sorunların görmezden gelinmiş olması tehlikeyi ortadan kaldırmadı. Bilindiği gibi bu felaketin sonuçları ülkemiz ve halkımız için çok ağır oldu. Şimdi kaynağı ülke sınırlarımızın içinde olan bir başka tehlike ile karşı karşıyayız. Ne yazık ki bu konudaki açıklama ve söylemler de yine aynı.
radyasyonlu çay vakasını hatırlattı. Çerkezköy Termik Santralı’na ilişkin 8 bin 459 yurttaşın verdiği itiraz dilekçesine dair Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından geçen günlerde Edirne Valiliği’ne gönderilen yanıtta, termik santralların bölgenin hava kalitesine olumlu etki edeceğini öne sürülmüştür. Bakanlığımızın yaptığı bu açıklama bizleri tatmin etmekten uzak olmakla beraber bir zamanlar Çernobil felaketinin ardından hükümet ve Cumhurbaşkanlığı kademelerinden yapılan talihsiz açıklamaları hatırlatmıştır” denildi.

Çernobil faciasından ders almalıyız

Açıklamada, Karadeniz’in hemen karşı kıyısında bulunan Çernobil Nükleer Reaktörü’nde 1986 yılında meydana gelen patlama ve takiben yayılan radyasyon nedeniyle dünyan en büyük çevre felaketlerinden birini yaşandığı belirtilerek, “Fakat bizde bu felaketin ardından korunma önlemlerini almak yerine halkı kandırarak teskin etmek uğruna radyasyonun faydalarından bahsedilmeye başlandı. Zamanın Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral, “Bizde radyasyon yok, hatta biraz radyasyon iyidir” diyerek kameraların önünde çay içmişti. Bakan Aral bu cesaretiyle “radyasyondan korkmayan bakan” olarak tarihe geçti. Dönemin Başbakanı Turgut Özal da benzer şekilde “Radyasyonlu çay daha lezzetli” demişti. Yine aynı dönemin Cumhurbaşkanı Kenan Evren ise “Radyasyon kemiklere yararlıdır” diye konuşmuştu. Bu açıklamaların ardından kanser hastalığı zirve yaptı ve onlara güvenip çay tüketen sayısız insan kanserden öldü.” denildi.

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, mevcut durumda Tekirdağ civarında kanser hastalığının artışına yol açan en önemli hususun kirletici sanayiden kaynaklanan çevre kirliliği olduğu söylendiği ifade edilerek, şöyle denildi:

“Bu fabrikalara izin veren ve çevreye olumsuz etkisi olmadığını iddia eden de bir zamanların Çevre Bakanlığı idi. Ergene Havzası’nı perişan eden fabrikaların da her şeyi arıtacak denilen arıtma tesisleri vardı ama sonuç malum. Ölenler yine bizim hemşerilerimiz oldu.
En modern filtreler bile termik santrallerin yarattığı tehlikeyi ortadan kaldırmaz. Bu nedenle bilim adamlarınca belirtilen kömür dumanının canlılarda ölüme yol açan birçok tehlikeyi barındırdığı ve en modern filtrelere rağmen bu tehlikelerin tam giderilmediği, ayrıca geniş bir alanda tarımsal verim kaybına, ormanlarda ağaçların kurumasına, bitki türlerinin yok olmasına, iklim değişikliğine, sera gazı oluşumuna, yüzlerce kilometreye kadar yayılabilen asit yağmurlarına, yerüstü ve yeraltı sularının ağır metallerle kirlenmesine ve aşırı tüketimine yol açtığı endişelerini paylaşmaktayız. Yine bilim adamlarına göre atıklar ne kadar işlemden geçirilirse geçirilsin, hangi filtreler takılırsa takılsın termik santrallerin çevre kirliliğine yol açması kaçınılmazdır.”

Hastaneler kanser hastası ile doldu

Açıklamada, Zonguldak Çatalağzı’ndaki santralde de filtre bulunduğu belirtilerek, “Sağlıklarına zarar gelmeyecekti. Ancak orada artık yaşam koşulları tükenmiş durumda. Çatalağzı halkının başka bir yere nakledilmesi bile gündeme getiriliyor. Türkiye’nin en büyük kapasiteye sahip olan Afşin-Elbistan ve Yatağan Termik santralleri nedeniyle halk yıllarca zehir soludu ve hastaneler kanser hastaları ile doldu. Bu santrallerin bölgemizde, yerli kömür kaynaklarımızın ekonomiye kazandırılması için yapıldığı iddiasına kesinlikle katılmıyor, ‘Ya bu santrallerin neden olduğu sağlık harcamalarından doğan ekonomik kayıplar, onarılamayacak çevre tahribatları, orman, tarım ve turizm sektörlerine vurulan darbeler ve aşırı su tüketiminin neden olduğu ekonomik kayıplar ne olacak?’ diye soruyoruz. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak biz ‘yerli kömür dâhil hiçbir ekonomik getirinin, hiçbir gerekçenin halkımızın sağlığından daha önemli olmadığını’ savunuyoruz” ifadeleri kullanıldı.