(Evrensel / 3 Şubat 2018)

Kanal İstanbul Projesi’ne tepki gösteren Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, iktidara projeden vazgeçme çağrısı yaptı.

Kanal İstanbul Projesi’ne tepki gösteren Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, projenin geri dönülemeyecek hava kirliliğine neden olacağını belirterek, iktidara projeden vazgeçme çağrısı yaptı.

Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nin Proje Komisyonu Beyoğlu’nda bulunan şube binasında Kanal İstanbul Projesi’ne ilişkin forum gerçekleştirdi. Foruma çok sayıda mühendis, sivil toplum kuruluşu, öğrenci ve yurttaş katıldı.

‘PROJE BASİT BİR ULAŞTIRMA PROJESİ DEĞİL’

Forumda ilk olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Çılgın Proje” olarak tanıttığı ve uzunluğu 45 kilometre olan Kanal İstanbul Projesi’nin içeriğine ilişkin Çevre Mühendisleri Odası Sekreteri Cevahir Efe Akçelik konuştu. Akçelik, Kanal İstanbul Projesi’nin basit bir ulaştırma projesi olmadığını söyleyerek, “Çevre Mühendisleri olarak Marmara Denizi’nde yaşanacak olan tahribat, geri dönülemeyecek hava kirliliği, orman alanlarının yok olacağını öngörüyoruz” dedi. 2011 yılında ilk olarak duyulmaya başlanan projenin tam anlamıyla 2018 yılında çeşitli spekülasyonlarla mühendislerin hayatına girdiğini belirten Akçelik, projenin kamuoyuna anlatılması gereken önemli bir proje olduğuna dikkat çekti.

‘PROJE AKIL KARI DEĞİL’

Ardından Çevre Mühendisleri Üyesi Hakan Tekin, projenin içeriğine ilişkin ön değerlendirme raporunun da yer aldığı sunum gerçekleştirdi. Yaratılacak ekolojik yıkımla birlikte deniz, orman ve yaşama etkisinin tahrip içereceğini Montrö Boğazlar Sözleşmesi’ni hatırlatarak aktaran Tekin, “Yük gemilerinin boğazlardan geçişinin tehlikesine değinilerek, kanaldan geçmesi isteniyor. Akıl karı değil” diyerek tepki gösterdi. Tekin iktidara seslenerek, “Kanal İstanbul Projesi’nden vazgeçin ve sizleri de bu projenin iptali için mücadele etmeye çağırıyorum” dedi.

Mühendisler, ayrıca Kanal İstanbul Projesi’nin geçtiği alanlardaki halkla görüşmek amacıyla hazırladıkları rapor çerçevesinde önümüzdeki günlerde bir gezi organize edeceklerini duyurdu.

Yapılan sunum ardından forum soru cevap ile son buldu.