(KOS Medya – 4 Şubat 2018)

İstanbul, kentin su ve nefes kaynağı olan Kuzey Ormanları’nın katil mega projelerle tahrip edilmesinin sonuçları yaşamaya başladı. Üstellik AKP iktidarı yine Kuzey Ormanları ve su havzalarına 4. büyük hançeri Kanal İstanbul isimli rant ve yağma projesine başlamamışken.

3. Köprü, Kuzey Marmara Otobanı ve 3. Havalimanı katliamlarında milyonlarca ağaca kıyılarak devasa orman alanlarının üzerine milyonlarca ton beton dökülüp, tüm şehir inşaat sermayesinin şantiye sahası haline gelince, İstanbul üzerinden geçen bulutlar yağmur ve kar bırakmamaya başladı. Uzmanların “ısı adası etkisi” diye ifade ettiği bu duruma İSKİ ve İBB’nin geliştirdiği tek çözüm, “zorunlu bakım, onarım ve yenileme çalışmaları” adı altında bölge bölge su kesintisi yapmak.

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) yaptığı yazılı açıklamayla; Çeliktepe- Ayazağa-Büyükdere-Maden terfi merkezlerinde zorunlu bakım, onarım ve yenileme çalışmaları nedeniyle yarın bazı bölgelerde 24 saat su kesintisi yaşanacağını bildirdi.

İSKİ’den yapılan açıklama şöyle:

“Çeliktepe- Ayazağa-Büyükdere-Maden Terfi Merkezlerinde zorunlu bakım, onarım ve yenileme çalışmaları yapılacağından;  5 Şubat 2018 Pazartesi günü 10:00 ile 6 Şubat 2018 Salı 10:00 saatleri arasında 24 saat süreyle aşağıda belirtilen bölgelere su verilemeyecektir.

Su alamayacak bölgeler; 

Kağıthane: Çeliktepe, Emniyetevleri, Sultan Selim, Şirintepe, Seyrantepe ve Yeşilce Mahalleleri.

Sarıyer: Huzur, Ayazağa, Maslak, Reşitpaşa, Pınar, Poligon, Darüşşafaka, Cumhuriyet, Hacıosman, PTT Evleri, İstinye, Ferahevler, Çamlıtepe, Garipçe, Havantepe, Koç Üniversitesi, Maden, Rumeli Feneri, Rumeli Kavağı, Yenimahalle, Zekeriyaköy, Büyükdere, Kazım Karabekir, Kocataş, Bahçeköy Yeni ve Bahçeköy Merkez mahalleleri.

Beşiktaş: Konaklar, 4.Levent ve Yeni Levent Mahalleleri.”