(KOS Medya – 8 Şubat 2018)

İstanbul’un su ve nefes kaynakları inşaat ağaları tarafından tüm hızıyla yok edilmeye devam ederken, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu vatandaşları su kullanımı konusunda uyararak, “Suyu arkası gelmeyecekmiş gibi kullanmak ve israf etmemek lazım. El yüz yıkarken, diş fırçalarken, bulaşık yıkarken muslukları boşa akıtmayalım. Arabaları temizlerken suyun az kullanımı için hassasiyet gösterelim” dedi. İstanbul’u besleyen su kaynaklarının tümü; 3. Köprü, Kuzey Marmara Otobanı ve 3. Havalimanı yapmak için paramparça edilip inşaat ağalarının yağmasına açılan Kuzey Ormanları’nda yer alıyor. AKP iktidarı ise “kanala istanbul” isimli projeyle arap patronlarına emlak satmak için kış ortasında susuz kalan İstanbul’un son kalan su kaynaklarını da yok etmeye, Kuzey Ormanları’na bir rant hançeri daha saplamaya hazırlanıyor.

Orman ve Su işleri Bakanlığı, Türkiye’nin bir önceki yıla oranla % 9 oranında daha az yağış aldığını belirterek, İstanbul’da baraj doluluk oranının % 74.8, Ankara’da % 9.5, İzmir’de % 44.3 ve Bursa’da ise % 49.8 olduğunu açıkladı. İstanbul ve Marmara’yı geri dönülmez bir ekolojik yıkıma sürükleyen AKP iktidarı ise sayesinde semiren inşaat ağalarının dev havuzlarında, çakma “Boğaziçi”lerinde, ucube “Venedik”lerinde harcanmakta olan dev su israfını önleyeceğine, vatandaşa “Suyu boşa akıtma” uyarılarında bulunmaya devam ediyor.

Meltem Özgenç’in Hürriyet’te yer alan haberine göre, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu da vatandaşları su kullanımı konusunda uyararak, “Suyu arkası gelmeyecekmiş gibi kullanmak ve israf etmemek lazım. El yüz yıkarken, diş fırçalarken, bulaşık yıkarken muslukları boşa akıtmayalım. Arabaları temizlerken suyun az kullanımı için hassasiyet gösterelim” dedi. Bakanlığın verdiği bilgiye göre, son 44 yılın en kurak yılı yaşanıyor. Bakanlık yetkilileri, olağanüstü kuraklığa rağmen 2018’de içme suyu sıkıntısı yaşanmayacağını belirtti. Bakanlığın verdiği bilgiye göre, sadece Akdeniz Bölgesi normal yağış alırken, diğer bölgeler de yağışlar normalin altında yaşandı. En fazla düşüş % 30 ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde oldu. Mardin’deki yağış azlığı yüzde 49’lara kadar çıktı. Yağışların azalması sonrasında içme suyu sorunu yaşanıp yaşanmayacağı konusunda oluşan endişeler nedeniyle Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, Hürriyet’e şunları söyledi: “Ülkemizde suyun % 70’inden fazlası zirai sulamada kullanılıyor. Bu sebeple sulama projelerinde sudan en az yarı yarıya tasarruf sağlayan damlama ve yağmurlama sistemlerini tercih ediyoruz. Açık kanal sulamaları hem toprağa zarar veriyor hem de su israfına sebep oluyor.”