(KOS Medya – 12 Şubat 2018)

İçinde 235 mağaza ve otel bulunan Bayrampaşa’daki Ora AVM açıldıktan bir yıl sonra mali sıkıntıya girerek kapandı. İstanbul Ticaret Mahkemesi, yaptığı yargılama sonrası şirketin kurtarılamayacağına hükmederek iflasına karar verdi. İflas eden dev AVM’nin toplam borcu ise 1.6 milyar lirayı aşıyor.

Dinçer Gökçe’nin Hürriyet’te yer alan haberine göre, Ekim 2011 yılında kapılarını açan İstanbul Bayrampaşa’daki Ora AVM için 400 milyon dolarlık yatırım yapılmıştı. İçinde 235 mağaza ve otel bulunan Ora AVM, bir yıl açık kalmadan kapandı. Ziyaretçi sayısı istenen seviyede olmayınca AVM’de mağaza kiralayan firmalar birer ikişer mağazaları boşaltıp projenin yatırımcısını da zor duruma düşürdü.

KAPANDI, ERTELEME İSTEDİ

Ora AVM projesinin sahibi konumundaki Ora İstanbul Gayrimenkul Yatırım ve Geliştirme AŞ, 2012 sonunda iflas erteleme talebi ile mahkemeye başvuruda bulunmuştu. Dosya İstanbul 50. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde görülmeye başlandı. Dava süreci devam ederken, alacaklılar da şirketin iflası için başvuruda bulundu.

KARAR CUMA GÜNÜ ÇIKTI 

Mahkeme yaptığı yargılama sonrası 17 Eylül 2013’te şirketin iflasına karar verdi. Mahkemenin kararı Yargıtay’a taşındı. Yargıtay 23. Hukuk Dairesi, mahkemenin verdiği iflas kararını bozdu. Dosya yeniden ticaret mahkemesine döndü. Davaya bakan İstanbul 18. Asliye Ticaret Mahkemesi 8 Şubat günü saat 16.58’de şirketin iflasına karar verdi. Anılan duruşmada şirket avukatı mahkeme heyetinin reddini istedi, ancak bu talep heyet tarafından reddedildi.

74 MİLYON EURO MUAMMASI

Bu arada anılan duruşmada ilginç de bir gelişmenin yaşandığı anlaşıldı. Tutanağa göre, S. K. isimli bir kişi Ora AVM için yurt dışından 74 milyon Eurokredi bulunduğunu, avukatı aracılığı ile beyan etti. Paranın, Türkiye’deki özel bir bankaya geldiği aktarıldı; ancak söz konusu paranın MASAK tarafından soruşturulduğu belirtildi. Mahkeme, hem ilgili bankaya hem MASAK’a yazı yazdı. Ancak bankadan gelen yanıtta sözü edildiği gibi bir paranın gelmediği belirtildi. MASAK ise iddia edilen konuların doğru olmadığını bildirdi. Mahkeme, aradan geçen 6 yıllık süreçte şirketin ayağa kaldırılmasına ilişkin herhangi bir girişim olmadığını, sürekli zaman kazanılmaya çalışıldığına hükmetti.

BORÇ 1.6 MİLYAR LİRA

Ora AVM’nin alacaklıları arasında ise finans kurumlarının yanı sıra sayıları 450’yi bulan şirket ve şahıs bulunuyor. Şirketin en büyük alacaklısı ise Ziraat Bankası. Bankanın, Ora AVM’ye kullandırdığı 285 milyon Euro’luk kredi Meclis gündemine de gelmişti. Şirketin toplam borcu ise TL olarak 1.6 milyar lirayı aşıyor.

İNŞAATA 2008’DE BAŞLANDI

Ora AVM’nin yatırımcısı şirketin sahipleri Ferhatpaşa Çiftliği’nin de varisleri konumundaydı. 6 milyon metrekarelik alanı kapsayan çiftliğin olduğu bölgede şimdilerde, otogar, kuru gıda ve sebze halinin yanı sıra, Carrefoursa ve Bauhaus gibi büyük alışveriş merkezleri bulunuyor. Arazinin büyük bir bölümünün kamulaşma sonucu varislerin elinden çıkması sonrası kalan 150 bin metrekarelik alanda AVM kurulması planı gündeme geldi. Proje şirketinin Aralık 2007’de kurulması sonrası inşaata 2008 yılında başlandı.