(KOS Medya – 12 Şubat 2018)

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Maçka Parkını tehdit eden tünel çalışmalarına yeniden başladı. Şişli-Beşiktaş sınırında bölgenin en büyük doğal alanı Maçka Parkı’na, ağaçlarına, dokusuna zarar verecek ve bölgeyi ulaşım aksına çevirecek Dolmabahçe-Levazım tünel projesi kapsamında Maçka Parkı’nın bir bölümü ve Beşiktaş Stadı’nın karşısındaki alan panellerle çevrildi, ağaçların sökümüne başlandı.

Maçka Forumu ve Maçka Parkı Hepimizin 13 Şubat 2018, salı günü 18.30’da Maçka Parkı’na çağırıyor. 

Maçka Parkı Hepimizin   bugün (12 Şubat 2018) öğle saatlerinde Maçka Parkı’nı savunmaya çağırdı ve “Maçka Parkı’nı tünel projesine feda etmiyoruz. ” diyerek bir açıklama yayınladı.  Açıklamada; İBB’nin yenilediği görsellerle, hazırladığı tanıtım broşürüyle toplam 199 ağacı taşıyacağını, bölgenin eskisinden daha yeşil olacağını iddia ettiğini, parkın projeden etkilenmeyeceğini söyleyerek halka yanlış bilgi verdiğini, bölgeyi üst geçitlerle, tünel giriş çıkış yollarıyla, katlı geçişlerle nasıl bir beton-yol kaosuna çevireceğini gerçek dışı görsellerle saklamaya çalıştıkları vurgulandı.

İBB, proje ile ilgili hukuksal süreç devam ederken bugün öğlen saatlerinde ağaçları sökmeye, bazılarını taşımaya başladı.

 

Gün içinde neler oldu? (12 Şubat 2018)

 

Maçka Parkı’na verilecek zararın geri dönüşü olmayacaktır

Halka ve ulaşım uzmanlarına sormadan, tepeden inmeci ve hukuk tanımaz şekilde Maçka Parkı’ndan 3. Köprüye tünel projesi yapan İBB, Sarıyer’de yol genişletmek için ağaç kesmezmiş gibi bugün Maçka Park’ından söktüğü ağaçları Sarıyer’e taşıdı. İBB, yaklaşık yüzyıllık ağaçların Maçka Parkı’nın bir parçası olduğu gerçeğini yok sayarak parkın bir kısmına boş arazi muamelesi yapmakta, bölgenin tek yeşil alanı ve afet toplanma alanından tünel geçirerek şehir içinde karbonmonoksit dolaşımını arttırarak Maçka Parkı’nın park işlevini zamanla yitirmesine zemin hazırlıyor.


Semt sakinleri; bir yörenin topografyasını altüst etmeye yönelik kararları, o kararların neticesini bizzat deneyimleyecek olanların fikrini gözetmeksizin tayin edildiğini belirtirken karayolu odaklı projelerle kent trafiğini kentin kalbine çekmek ve ana aks oluşturmak trafiği geçici olarak rahatlatacağını ileri vadede daha büyük trafik sorunlarına yol açacağını belirtti. Maçka Parkı’nı savunanlar binlerce itiraz dilekçesiyle projenin askıya çıkan planlarına itiraz etti, planlara dava açtı. İBB hukuku atlatmak için, itirazları boşa düşürmek için ve tepkileri hafifletmek üzere ‘yeni’ plan yaptığını lakin  tünel çıkış noktasıyla, bağlantı ve ring yoluyla parkı hala tehdit ettiğini vurguladılar.

Maçka-Levazım Tünel projesini durdurmak Maçka Parkı, Ortaköy Vadisi, Armutlu, Ayazağa ve Kuzey Ormanları için hayati önem taşıdığını belirten Maçka Parkı Hepimizin insiyatifi, projenin kentin kuzeyinde ormanları yok ederek yaptıkları ulaşım yollarına, yeni emlak projelerine bağlantı oluşturmayı hedeflediklerini ve bu güzergah üzerinde ne kadar doğal alan varsa yok olmadan buluşmanın çağrısını yaptı.

Gün boyu parklarını boş bırakmayan semt sakinleri akşam saatlerinde yapılan forumun ardından 13 Şubat 2018 Salı günü 18.30’da herkesi Maçka Park’ında olmaya, dayanışmaya, parkı savunmaya çağırdı.