Haber

Published on Şubat 13th, 2018 | by Kuzey Ormanları Savunması

‘Aqua Florya’ için İçişleri Bakanlığı soruşturma başlattı

(KOS Medya – 13 Şubat 2018)

Bakırköy Florya sahilinde inşa edilen ‘Aqua Florya’ için İçişleri Bakanlığı soruşturma başlattı.  İçişleri Bakan Süleyman Soylu’nun ‘‘Olur’’ vermesi ile akvaryum, AVM ve otelden oluşan projede, Sayıştay tarafından inşaatın kaçak olduğunun  tespit edilmesine rağmen kaçak binaya kaçak kat çıkılmasına göz yumulduğu gerekçesiyle İBB hakkında soruşturma açtı.

Ömer Erbil’in Hürriyet Gazetesi’nde yer alan haberine göre, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) mülkiyetindeki araziye 30 yıllığına yıllık 4 milyon 500 bin lira kira bedeli karşılığında yap-işlet-devret modeli ile inşa ettirdiği Akvaryum, AVM ve otelden oluşan proje için onaylanan imar planlarına Bakırköy Belediyesi  itiraz etmiş ve yürütmeyi durdurma kararı alınmasına rağmen tesisler işletmeye açılmıştı. İBB mülkiyetindeki Atatürk Deniz Köşkü ile İBB Sosyal Tesisler arasında kalan 273 bin 89 metre kare büyüklüğündeki alan 2011 yılında yılık 4 milyon 500 bin lira bedelle kiraya verilmişti.

2006 onaylı 1/1000 uygulama imar planında sahil şeridi içinde kalan alan ‘Günübirlik Turizm ve Rekreatif alanı’ ile ‘Kamu Eğitim, Dinlenme ve Turistik Tesisler Alanı’ fonksiyonundaydı.  13.04.2013 tarihinde önce 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı değiştirildi. Yükseklik 6.50’den 10.50’ye çıkarılarak bir kat artırıldı. Fonksiyonuna da günübirlik turizm ifadesi çıkarılarak ‘Turistik Tesisler’ alanı eklendi. Kamu Eğitim ve Dinlenme ve Turistik tesisler alanı fonksiyonu ise devre dışı bırakıldı. 15.01.2016 tarihli 1/1000 ölçekli uygulama imar planı da bu plan değişikliğine göre yapıldı. Fakat bu tarihte Akvaryum başta olmak üzere hem Aqua AVM hem de Florya Crowne Plaza inşaatları bitmiş işletmeye bile açılmıştı. İnşaatlardan sonra plan değişikliği yapılarak tesisler yasal zemine oturtulmaya çalışıldı.

BAKAN ‘OLUR’ VERDİ

Florya Akvaryum konseptinde yer alan yapılar için mahkeme tarafından yürütmeyi durdurma kararı verilmiş ve Sayıştay raporuna göre tesislerin kaçak olduğu ortaya çıkmıştı. İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü, İçişleri Bakan Süleyman Soylu’nun ‘‘Olur’’ vermesi ile İBB hakkında soruşturma açtı. Bakan Soylu’nun 31.10.2017 tarihli ‘‘Olur’’ verdiği belgede, ‘‘İBB’nin Florya’daki arazisinin 2011’de kiraya verildiği ve üzerine AVM, Otel ve Akvaryum inşa edildiği, 2013 yılında plan değişikliği yapıldığı, inşaatın kaçak olduğunun Sayıştay tarafından tespit edilmesine rağmen kaçak binaya kaçak kat çıkılmasına göz yumulduğu belirtilmektedir. Uygun görüldüğü takdirde yukarıda belirtilen hususların araştırılması ve sorumlularının tespiti için Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanlığı’na havalesini müsadelerinize arz ederim’’ deniliyor. Müfettişler sorumlular hakkında tek tek ifade almaya başladı.


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑