(Mustafa Mert Bildircin / BirGün – 17 Şubat 2018)

Adana’da, kapatılan taşocağının yeniden açılmasına tepki gösterenler: Zeytinlikler yok oluyor. Uğraşırsak başımız ağrırmış. Bu nasıl adalet!

Adana’da, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’ne (DSİ) ait içme ve sulama projesinin kanal ihalesini alan iki firmaya tahsis edilen arazi üzerine kurulan taşocağı kaçak olduğu gerekçesiyle mühürlendi. Taş kırma ve eleme ruhsatı olmadığı bildirilen taş ocağının Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından mühürlenmesinin ardından, işletme sahiplerinin mührü kırarak Kozan ilçesinde bulunan taş ocağını tekrar faaliyete geçirdiği ileri sürüldü. Kaçak olması ve bulunduğu bölgede doğa tahribatına yol açması nedeniyle Kozanlıların tepkisini çeken işletmeye ilişkin yapılan şikayetlerin sonuçsuz kaldığı belirtildi. Yurttaşların şikâyetlerini dile getirdiği yetkilinin kendilerine, “Bunlarla uğraşmayın sizlerin de başı ağrır” dediği bildirildi.

“Mührü kırdılar”

Taş kırma ve eleme belgesinin alınması için şart koşulan “GSM ruhsatı”nın bulunmadığı ileri sürülen ve zeytinliklere çok yakın olan işletmenin AKP’li idareciler tarafından kollandığı ileri sürüldü. Tesisin, yakınlarda bulunan deredeki canlıların yaşamını tehdit ettiğini de savunan mahalle sakinleri şikayetlerini şu sözlerle dile getirdi: “Tesis, evlerimize çok yakın. Sürekli dinamit patlatıyorlar, uyuyamaz olduk. Her patlamada deprem oldu zannediyoruz. Patlamalar ardından bağ ve bahçelerimize taşlar doluyor. Derede yaşayan tek bir canlı bile kalmadı artık. Zeytinliklerimiz de yok olmak üzere. Şikâyetimiz üzerine işletmenin kapatılması üzerinden 24 saat geçmeden mührü kırarak yeniden çalışmaya başladılar. Arkalarında AKP’li isimler varmış, uğraşmaya devam edersek başımız ağrırmış. Yetkililer sessiz kalıyor. Bu nasıl adalet?”

AKP İl Başkanı iddiaların odağında

Kanunsuz olarak açıldığı gerekçesiyle kapatılan işletmenin yeniden faaliyete geçmesi için devreye giren ismin AKP Adana İl Başkanı Fikret Yeni olduğu öne sürüldü. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın istifasını istediği isimler arasında adı geçen ancak sonrasında “yola devam” kararı alınan Yeni’nin, taş ocağını ortak işleten iki firma ile dirsek temasında olduğu savunuldu.

Meclis gündemine taşındı

CHP Adana Milletvekili İbrahim Özdiş konuyu TBMM gündemine de taşıdı. Özdiş, “Bu firma sahipleri kimlerdir? AKP ile herhangi bir bağlantıları var mıdır? Söz konusu firmaların civar köy sakinlerini ve muhtarları tehdit ettiği iddiaları doğru mudur? Bulunduğu bölgenin doğal hayatını mahveden bu taşocakları ve kaçak işleten firmalara cezai işlem yapılmış mıdır?” diye sordu.

“Yoğun şikâyetler alıyoruz”

BirGün’e, bulunduğu bölgede doğal hayatı tahrip eden taş ocaklarına ilişkin iddiaların takipçisi olacağını belirten Özdiş, “Şu anda iddialara dair somut bir şey yok elimizde. Ancak yöre halkından yoğun şikayetler alıyoruz” dedi. Konuyu ilgili Bakanlığa ileteceğini de sözlerine ekleyen Özdiş, “Sorduğum sorulara yanıt verilmesini bekliyorum. Bu sürede, işletmenin yakınında yer alan köylerde yaşayan insanlarımızdan gelen şikayetleri tek tek değerlendireceğiz” diye konuştu.