(Sendika.org – 18 Şubat 2018)

Bağımsız Hayvan Hakları Aktivistleri, hayvanların dışkıları içinde taşındığı “ölüm gemileri”ni protesto etmek için Brezilya Büyükelçiliği önünde eylemdeydi

Bağımsız Hayvan Hakları Aktivistleri, Ankara’da Brezilya Büyükelçiliği önünde “ucuz et” denilerek Brezilya’dan kalkan NADA adlı gemide dışkıları içinde taşınan ve aç bırakılan hayvanlar için eylemdeydi. Eylemde basın açıklamasını aktivistler adına Buse Üçer okudu.

Üçer, “Brezilya’dan ölüm yolculuğuna çıkan 27 bin inek biz insanlar gibi hissedebilen, özgürlüklerini arayan canlılardır” dedi. İneklerin daha fazla dışkılamaması için aç ve susuz bırakıldığını belirten Üçer, ölen ineklerin öğütme makinelerinden geçirilerek okyanusa bırakıldığını belirterek “Bu etik, vicdani hiçbir anlayışa sığmaz” dedi.

NADA gemisinin sahibi Minerva Foods’un birçok kere para cezası aldığını hatırlatan Üçer sözlerine şöyle devam etti:

Bilim insanlarının verdiği raporlara rağmen çeşitli politik ve ekonomik baskılar ile mahkeme kararı bir günde değiştirilmiştir. Yolsuzluk skandalları ile adları anılan politikacıların bu ranttan kendilerne aldıkları paylar olduğunu çok iyi biliyoruz. Biz bu adaletsizliği kabul etmiyoruz. Mersin Limanı’na 21 Şubat günü yanaşacak olan zulüm gemisi NADA’ya aracı olan Yıldız Shipping’in sorumlusu Mehmet Yıldız’a, zulüm tacirliğini yapan Minerva Foods’a ve Göktaşlar Et’e sesleniyoruz. Vazgeçin! Biz hayvan özgürlüğünü savunanlar olarak asla bu işin peşini bırakmayacağımızı buradan ilan ediyoruz.

Brezilya ve Türkiye hükümetlerine sesleniyoruz. Hayvan ticaretini derhal durdurun. Hayvanlar mal, köle veya makine değildir. Kamuoyuna çağrımızdır: Bu zulme ortak olmayın. Hayvan kullanımını hayatınızdan çıkarın. Unutmayın ki tarihi sahiplerin zulmü değil kölelerin özgürlük ve eşitlik mücadelesi değiştirmiştir.

Açıklamanın ardından hayvan hakları savunucuları ellerindeki dövizleri Brezilya Büyükelçiliği’nin önüne bırakarak yere kırmızı boya döktü. Polis ise bırakılan dövizleri almaya çalıştı, polisle aktivistler arasında kısa süreli bir tartışma yaşandı.

Ne olmuştu?

Geçtiğimiz günlerde bağımsız hayvan hakları aktivisti Zülal Kalkandelen, Brezilya’dan kalkan Minerva Foods’a ait NADA gemisinde “ucuz et” politikaları nedeniyle dışkıları içinde yolculuk yapmak zorunda bırakılan hayvanları gündeme getirmişti. Brezilya’daki hayvan hakları aktivistlerinin mücadelesi, mahkemenin NADA’nın limandan ayrılmaması kararı vermesinde etkili olsa da Türkiye Büyükelçiliği’nin de müdahalesiyle bu karar aynı gün iptal edilmişti. Gemi 21 Şubat’ta Mersin Limanı’na gelmiş olacak.