(KOS Medya – 19 Şubat 2018)

İBB’nin Dolmabahçe – Levazım tünel inşaatı sebebiyle geçtiğimiz hafta ağaçların söküldüğü, yeşilin yağmalandığı Maçka Parkı’nda kent ve yaşam savunucuları dün ( Pazar) bir kez daha bir araya geldi. Ihlamur Koruma Alanı’nı, Ortaköy Vadisi’ni, Armutlu’yu, Fatih Ormanı ve tünelin 3. köprü bağlantı yollarına çıkışı sebebiyle Kuzey Ormanları’nı tehdit eden projeye karşı 21 Şubat Çarşamba İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde bir eylem gerçekleşecek.


Maçka Parkı İnisiyatifi’nin çağrısıyla Maçka Parkı’nda bir araya gelen yaşam savunucuları parkta basın açıklaması ve yürüyüşün yanı sıra çeşitli etkinlikler gerçekleştirdiler.

Etkinlikte konuşan Peyzaj Mimarı Çağdaş Öztürk, İBB’nin hazırladığı tanıtım broşürleri ve görsellere halka yalan söylediğini belirterek “Parkın projeden etkilenmeyeceğini söylüyorlar, bu yalandır. Ancak, biliyoruz ki İBB bölgeyi üst geçitlerle, tünellerle, katlı geçişlerle nasıl bir beton yığınına çevireceğini gerçek dışı görsellerle saklamaya çalışıyor. İBB ağacın bulunduğu alanlara boş alan muamelesi yaparak, gerçeği yok sayıyor. Bu tünel projesini parkın hangi noktasına yapılırsa yapılsın parktaki doğal yaşamı etkileyecek. Bu durumdan binlerce canlı etkilenecek” dedi.

İstanbul’da 30’dan fazla kara yolu tünel projesine dur demezsek kentin altı delik deşik edilecek


Öztürk ayrıca parkların altına kara yolu tüneli yapılamayacağını söyleyerek  tünel geçişinden kaynaklı araç egzoz dumanlarının parkın temiz havasını öldüreceğini, böylece parkın işlevini yitireceğini belirtti. Öztürk açıklamada: ” İBB bütün park ve yeşil alanların altını kara yolu tüneli veya zemin altı otoparkı inşaatı adı altında betonlaştırma kararı aldı. Yeşil alanların, parkların altları oyulup betonlaştırıldıkça yağmur suları toprakla buluşamayacaktır. Bu olmayınca yağan en hafif yağmur da bile geçtiğimiz sene gördüğümüz afet manzaraları bu şehrin normali olacaktır. Bunlara hazırlıklı olalım. İstanbul genelinde 30’dan fazla kara yolu tünel projesi İBB Meclisi’nden geçmiş durumda. Eğer dur demezsek, İstanbul’un altı delik deşik edilecek.” dedi

21 Şubat Çarşamba İBB önünde eylem


Etkinlikte söz alan İstanbul Kent Savunması’ndan Deniz Özgür ağaçların sökülmesinin herşeyin bittiği anlamına gelmediğinin altını çizdi, alanın korunmasının, tünel projesinin durdurulmasının ve ağaçların tekrar dikilmesinin tek yolunun mücadeleye devam etmek olduğunu belirtti.

Maçka Parkı Hepimizin İnisiyatifi’nden Deniz Öztürk de 21 Şubat Çarşamba günü İBB önünde bir eylem yapacaklarını söyleyerek herkesi eyleme katılmaya çağırdı:

Cuma günü İBB’nin meclis toplantısı vardı. Bir haftalık sürecin son günüydü. Biz Maçka Parkı Hepimizin grubundan birkaç kişi ile birlikte hem CHP grubu ile bir görüşme yaptık hem de AKP grubuyla görüştük. CHP grubuna özellikle şunu söyledik biz haftaiçi belediye önünde bir eylem yapacağız. Bunun için de meclis üyelerinden katılım sözü aldık. CHP’li meclis üyeleri bizimle birlikte olacaklar. Arkasından AKP grubundan Kartal meclis üyesi Hüseyin Karakaya ile görüştük. Kendisine “Buradaki projeden özellikle karayolu tünelinin çıkışını Maçka değil başka bir yerden veriyorsanız verin ama Maçka’nın altını oymayın” diye talebimizi özellikle belirttik. Burayla ilgili tüm taleplerimizi ilettik. Haftaiçine de bir randevu talep ettik. AKP grup başkanvekilinden bir randevu talep ettik.  Bunun neticesini Pazartesi, Salı günü öğreneceğiz.

21 Şubat Çarşamba günü saat 13.00’te İİBB’nin Saraçhane’deki ana binasının önünde bir basın açıklaması yapacağız. Bu basın açıklamasına vakti olan gelmesi, sahip çıkması gerekiyor.

Sadece Maçka Parkı’nın değil tüm İstanbul’un nefes alma hakkını savunuyoruz


Son olarak söz alan TMMOB Mimarlar Odası ÇED Danışma Kurulu Sekreteri Mücella Yapıcı da tünel projesine karşı çıkarken yalnızca Maçka Parkı’nı değil tüm İstanbul’un nefes alma hakkını koruduklarını anlattı, projeyle Kuzey Ormanları dahil geniş bir bölgenin tehlike altında olduğunu vurguladı:

Bu tünel sadece burayı tehlikeye atmıyor. Ihlamur Vadisi’ni, Levazım Ortaköy Vadisi’ni yani bu tünel sadece tehlikeli bir tünel. Mesele sadece Maçka Parkı’nın korunması değil. Bu tünel projesinden derhal vazgeçilmeli. Dünyanın hiç bir yerinde 7. Buçuk kilometre karayolu tüneli olmaz. Biz İstanbul’un ve çevrenin nefes alma hakkını koruyoruz. Hiç bir uzmanın hiçbir profesörün onaylayacağı bir proje değil. Akıl dışı bir proje. 3 havalimanı ve 3.köprüye müşteri götürecek bir proje. Bunun sadece girişini düşünmeyin, bunun bir de çıkışı var. Dönüşte ne olacak? Artık kamuoyuna bu tünelin nerelerden geçtiğini, hangi doğa alanlarını tahrip ettiğini, hangi mahalleleri egzosa boğacağına anlatmalılar. Biz sadece burayı ve girişini biliyoruz, bunun dönüşü de çok ciddi tahribata neden olacak. Buradan egzos alınırken burası park mı olacak? Bilimsel olarak projeyi açıklamalılar” dedi

Yapıcı, projenin geniş alanda bırakacağı tahribat sebebiyle projeden direkt etkilenecek bölgelerin sakinlerinin ve tüm kent ve yaşam savunucularının tünel projesine karşı ses çıkarması gerektiğini söyledi.


Açıklamalar ve parkta yapılan forumun yanı sıra park içinde çeşitli etkinlikler de gerçekleşti, Maçka Swing bir dans gösterisi gerçekleştirdi.