(KOS Medya – 20 Şubat 2018)

Havalimanı inşaatında yaşanan ölümlü iş kazalarını gündeme getiren haberler sansürlendi.  Haberinin engellendiğine yönelik savcılıktan ya da mahkemeden bir kararın Cumhuriyet Gazetesi’ne tebliğ edilmediğini belirten Cumhuriyet Gazetesi muhabiri Mehmet Kızmaz, buna karşın Yeni Akit  ve Takvim gazeteleri tarafından “‘İstanbul 6. Sulh Ceza Hakimliği tarafından erişime engellendi” şeklinde açıklama yapılmasının ardından, haberin bazı haber sitelerinden kaldırılmasını da kınadı.

Ttwitter hesabından yaptığı açıklamada Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na sorularını ileten Kızmaz’ın “3. havalimanı mezarlık gibi… Hafriyat kamyonu şoförü anlattı: 400 işçinin ölümü gizlendi” başlıklı haberi gözleri Kuzey Ormanları’nda yapılan katil projeye çevirmişti. Kızmaz’ın haberinin ardından  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafında yapılan açıklamada “İGA Havalimanları İnşaatı Adi Ortaklığı Ticari İşletmesi’”nin yürüttüğü 3. Havalimanı İnşaatında, çalışmaların başladığı Mayıs 2015 tarihinden itibaren Sosyal Güvenlik Kurumu verilerine göre sağlık sorunları ve trafik kazası vakalarının da yer aldığı olaylarda 27 işçinin hayatını kaybettiği” açıklanmıştı.

Oysa ki havalimanı ihalesi 3 Mayıs 2013 tarihinde gerçekleştirilmiş,  temel atma töreni ise 7 Haziran 2014 tarhihinde, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan katılımıyla düzenlenmişti. Kızmaz, inşaatın temelinin 7 Haziran 2014’te atıldığına dikkat çekerek, Bakanlık tarafından yapılan açıklamada ‘çalışmaların başladığı Mayıs 2015’ten itibaren’ denilmesinin sebebini sordu. Temel atma töreni ile Bakanlık tarafından işe başlama tarihi arasındaki dönemde yapılan çalışmaların yasal statüsünü soran da Kızmaz sorularına şöyle devam etti:

  • Ölümlerle ilgili herhangi bir soruşturma açıldı mı?
  • Şantiye çalışmasından önce başlanan hafriyat çalışmasında en çok işçi ölümünün yaşandığı iddia edilirken Mayıs 2015’ten önce niye hiç bahsedilmedi ve Mayıs 2015’ten önce hiç işçi ölmedi mi?
  • Bugüne kadar niye tek bir işçi ölümü kamuoyuna açıklanmadı?

Haberinde görüşlerine yer verdiği hafriyat şoförünün 400 ölüm iddiasının, görüşmeler yaptığı İnşaat-İş, Dev Yapı-İş ve İnşaat ve Yapı İşçileri Sendikası ve  2 işçi tarafından da doğrulandığını vurgulayan Kızmaz “Mesele rakam değil, aslında mesele can olmalı, insanı yaşatmak olmalı” dedi.

İGA yetkililerine seslenen Kızmaz,  “İşçi ölümü iddialarıyla çalkalanan 3. havalimanında gizlenecek bir şey yoksa, AA’nın kaldığı süre kadar bana da kameramla şantiyeye girme izin verilsin. Biraz da ben, şehir havasını aratmayan kare çekeyim” dedi.

Mehmet Kızmaz’ın haberinin ardından, 3. havalimanı inşaatında çalışan makine teknikeri ve iş güvenliği uzmanı da inşaatta çoğu iş cinayeti sümen altı edildiğini açıklamıştı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, ise haberde yer alan iddiaları  Meclis’e taşıyarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’nun cevaplaması istemiyle soru önergesi vermişti.