(Eren Aşnaz / Çanakkale Olay – 21 Şubat 2018)

Danıştay’ın kararına rağmen Çanakkale’nin tek içme ve sulama suyu Atikhisar Su Havzası içerisinde yer alan Kirazlı’da yaşanan ağaç katliamına dur demek için Çanakkale halkı Cumhuriyet Meydanı’nda bir arada olacak. Çanakkale Belediyesi başta olmak üzere çevre örgütleri ve STK’lar, bugün 12.30’da Cumhuriyet Meydanı’nda yapılacak tepki eylemine çağrıda bulunarak; “Su geleceğimizdir, geleceğine sahip çık” dediler.

Kanadalı Alamos Gold’un yerli ortağı ‘Doğu Biga Madencilik San. ve Tic. A.Ş.’ tarafından işletilmesi planlanan ‘Kirazlı Altın ve Gümüş Madeni Kapasite Artışı ve Zenginleştirme Tesisi Projesi’ ile ilgili olarak ‘ÇED Olumlu’ kararının iptali istemiyle açılan ve ÇED onayını durduran karar, Danıştay kararı ile bozulmuş, bozulan karara rağmen altıncı şirket hukuksuz bir şekilde ağaç katliamlarına devam etmişti. Önceki gün Çanakkale Belediyesi öncülüğünde birçok çevre örgütü ve STK temsilcisi acil olarak Ziraat Mühendisleri Odası şube binasında bir araya gelerek, toplantı gerçekleştirdi. Danıştay kararına rağmen, devam eden hukuksuz kesimlerin önlenmesine yönelik yapılacak çalışmaların konuşulduğu toplantıda resmi ve fiili önlem olarak alınması gerekenler tartışılmış, şirket tarafından ÇED kararı olumluymuş gibi hareket edildiği belirtilerek hukuksuz bir şekilde ağaç katliamına devam edildiği ifade edilmişti.

“Suyumuza ve doğamıza sahip çıkmaya çağırıyoruz”

Gerçekleşen toplantıda ağaç kesimlerini önlemeye dönük dilekçelerin hazırlandığı, Çanakkale Valiliği başta olmak üzere Orman Bölge Müdürlüğü ile gerekli yazışmaların yapıldığı ifade edilmişti. Aynı zamanda Atikhisar’da yaşanan hukuksuz ağaç katliamına dur demek için acil eylem planı hazırlandı. Eylemlerin ilki ise bugün Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşecek. ‘Su Geleceğimizdir, Geleceğine Sahip Çık’ sloganı ile düzenlenecek eylem için Çanakkale Belediyesi başta olmak üzere çevre örgütleri ve STK’lar Çanakkale halkına çağrıda bulundular. Çanakkale Belediyesi resmi sitesinden yapılan çağrıda duyurusunda; “Çanakkale’nin tek su ve hayat kaynağı olan Atikhisar Barajını siyanüre teslim etmemek ve geleceğimize sahip çıkmak için 21 Şubat Çarşamba günü saat 12.30’da Cumhuriyet Meydanı’nda buluşuyoruz” denildi. Çevre örgütleri ve STK temsilcileri ise toplantı sonrası yaptıkları açıklamada; “Şu anda Danıştay, verilen iptal kararını bozdu. Tekrar buna ona göre işlem tesis edecek. Fakat altıncı şirket, bu süreçte sanki ‘ÇED olumlu kararı kesinleşmiş’ gibi ağaç kesimine devam ediyor. Biz, suyumuza ve doğamıza sahip çıkacağız ve bugün saat 12.30’da Cumhuriyet Meydanı’nda sesimizi duyuracağız. Doğasını ve suyunu korumak isteyen tüm duyarlı Çanakkale halkını da destek olmaya çağırıyoruz” dediler.