(Mustafa Mert Bıldırcın / BirGün, 21 Şubat 2018)

Bölgeye özel şimşir ağacının yetiştiği, Türkiye’nin en büyük blok ormanına sahip Yenice’deki Şeker Kanyonu’na yapılması planlanan ve tepki sonucu rafa kaldırılan HES’e yeniden onay çıktı

Karabük’ün Yenice ilçesinde yer alan Şeker Kanyonu’na yapılması planlanan ve kamuoyunda oluşan tepkiler üzerine rafa kaldırılan Hidroelektrik Santral (HES) projesi yeniden gündeme alındı. Doğal Hayatı Koruma Vakfı tarafından 1999 yılında, “Acilen korunması gereken bölge” ilan edilen kanyona ilişkin verilen “HES onayı”nın 3 hayır oyuna karşı 12 evet oyu ile İl Genel Meclisi’nden geçtiği ortaya çıktı. Projenin Çevresel Etki Değerlendirmesi Raporu’nun (ÇED) ise 12 kurumun onayı ile alındığı öğrenildi. eski Yenice Belediye Başkanı ve Yenice Platformu Başkanı Mustafa Akay, “Burada yapılacak bir HES, ekolojik dengeyi bozacak, bölgenin iklimini değiştirecek. Projeden derhal vazgeçilmeli” dedi.

Bölgenin nefesi kesilecek
Türkiye’nin en büyük blok ormanına sahip Yenice’de bulunan Şeker Kanyonu’na yapılacak bir HES’in, “Bölgenin nefesini kesmek” anlamına geleceğini belirten Akay, “Burada, aynı iklimde, aynı ortamda yetişebilen çok fazla ağaç türü var. HES yapıldığı takdirde bu çeşitlilik zarar görecek ve geri dönüşü olmayan tahribatlara yol açacak” ifadelerini kullandı. Kanyonun, 6.5 kilometrelik uzunluğu itibariyle Türkiye’nin sayılı kanyonları arasında yer aldığını belirten Akay, “Proje ile kanyonun 3 bin metresi patlatılarak su, tünel içine alınacak ve havayla irtibatı kesilecek” diye konuştu.

Tarım ve turizm yok olacak
Şeker Kanyonu’nda, bölgeye özel “Şimşir Ağaçları” yetiştiğini söyleyen Akay, “Bu özel ağaç türü de HES projesine kurban edilecek” dedi. Akay, bölgeye yapılacak HES’in olası zararlarına ilişkin şunları kaydetti: Ekolojik denge bozulacak, iklim değişecek ve suyun tünellere hapsedilmesi nedeniyle endemik yapının doğallığı da yok olacak. Bölgenin tüm bu özellikleri kaybedilince, son zamanlarda hareketlenen turizm de ölecek. Yapılmış olan turizm tesisleri işe yaramaz duruma gelecek. Yaratılacak tahribat, bölgenin yağış sistemini de değiştirecek ve bununla birlikte pek çok tehlike beraberinde gelecek. HES’lerin tarımı olumsuz etkilediği gerçeği de ortadayken böyle bir projede diretilmesi bölgenin karakterine büyük zararlar verecek.

‘Kanyonumuza sahip çıkacağız’
Yenice Platformu’nun projeye karşı yürüttüğü çalışmalardan da söz eden Akay, Yenice’deki tüm yurttaşların HES’e karşı ortak mücadele verdiğinin altını çizdi. Akay, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yenice’deki tüm siyasi partileri, meslek odalarını, sivil toplum örgütlerini, yerel basını, muhtarları, kooperatifleri ve yurttaşları HES’in zararları konusunda bilgilendirdik. Şu an herkes projenin doğuracağı zararlara ilişkin bilgi sahibi durumda. Sokaklarda afişlemeler, köylerde toplantılar yaparak da bilgilendirme çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kentimize, kanyonumuza sahip çıkmak için meşru zeminde elimizden gelen her şeyi yapmaya devam edeceğiz.”