(KOS Medya – 27 Şubat 2018)

Paris yönetimi hava kirliliği ile mücadele amacıyla kentin hemen kuzey sınırına 1 milyon ağaçtan oluşacak 1350 hektar büyüklüğünde bir ormanlık alan oluşturmaya karar verdi.

Amerika Bülteni’nde yer alan habere göre; Paris, toplu taşımaya yaptığı yatırımlar, otomobillere getirdiği yasaklar ve radikal yayalaştırma projeleriyle son dönemde hava ve çevre kirliliği ile mücadelede örnek şehirlerden biri olma yolunda. Fransa başkenti, hava kirliliği ile mücadelede bu kez bu mücadelenin en antik silahını, ağaçları kullanmaya karar verdi. Bu çerçevede kentin hemen kuzey sınırına 1 milyon ağaçtan oluşacak 1350 hektar büyüklüğünde bir orman kurulacak. Paris ormanının büyüklüğü New York’taki dünyaca ünlü Central Park’ının beş katı büyüklüğünde olacak.

Pierrelaye-Bessancourt bölgesine kurulacak orman, aslında ilk olarak 15 yıl önce planlanmıştı. Ancak yarı kentleşmiş bölgenin ne amaçla kullanılmasının daha yararlı olacağı konusundaki tartışmalar nedeniyle bugüne kadar plan yaşama geçirilmedi. Hava kirliliği ile mücadele gereği ve doğal yaşamın kent yaşamının kalitesine katkısı, Paris yönetiminin, 15 yıllık planı raftan indirerek yaşama geçirmeye karar vermesine neden oldu.