(KOS Medya – 28 Şubat 2018)

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanan imar planı değişikliği ile imara açılan askeri alan Emlak Konut tarafından satışa çıkarıldı. Bölgede onaylanan imar planı değişikliği ile konut, iş merkezi, alışveriş merkezi, yönetim merkezi, otel, motel, rezidans, konaklama tesislerine izin verildi.

Zemin üstü beş kat yüksekliğinde yapılaşmaya izin verilen alanda yaklaşık 90.000 m²’lik inşaat yapılacak. Emlak Konut tarafından verilen ilana göre, 23 Mart 2018 Cuma günü gerçekleştirilecek ihalede 5 ayrı parselin satışı yapılacak.

Baltacı Çiftliği Devlet Ormanı’nı içinde kalan askeri alan, Ömerli İçmesuyu uzun mesafeli koruma sahası içinde kalıyor. Askeri alanın imar açılmasına yönelik planı onaylayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, Erdoğan’ın talimatı olduğunu vurgulayarak askeri alanların hepsinin yeşil alan olacağını bu konuda ters bir düşünce olmadığını söylemişti.

İstanbul’daki orman alanları çevresindeki askeri alanların toplam miktarı 157 milyon metrekare. Kuzey Ormanları Savunması, İstanbul’daki askeri alanların yapılaşmaya açılması ve rekreasyon alanı olarak düzenlenmesine yönelik tehlikeye dikkat çekmek üzere basın açıklaması yapmıştı.  Prof. Dr. Zerrin Bayraktar, “İstanbul içinde yer alan 17 hektar askeri alanın 15,7 hektarı, orman alanları ile bir bütün oluşturmaktadır. Bugün çitlerle ayrılmış olmasına rağmen Kuzey Ormanları ekosisteminin doğal bir parçası olan bu alanların, çeşitli isimler altında doğal çevreden koparılmaması ve yapılaşmaya açılmaması gerektiğine inanıyoruz. Aslında ormanın bir parçası olan bu alanların orman olarak tescili için her türlü mücadeleyi vermeye kararlıyız” dedi.