(Sendika – 1 Mart 2018)

Bartınlılar, Eğitim-Sen’in düzenlediği “Doğamıza, kıyılarımıza geleceğimize sahip çıkıyoruz. Bu memleket bizim” etkinliğinde bir araya geldi. Karadeniz’de verilen kent-doğa mücadelelerinin konuşulduğu etkinlik Selçuk Balcı konseri ile sona erdi

Bartın Eğitim-Sen 28 Şubat Çarşamba akşamı “Doğamıza, kıyılarımıza, geleceğimize sahip çıkıyoruz. Bu memleket bizim” sloganı ile etkinlik düzenlendi. Bartın Kültür Merkezi’nde gerçekleşen etkinlikte Batı Karadeniz’de doğanın ve çevrenin talan edilmesine karşı yürütülen çevre mücadeleleri deneyimleri konuşuldu.

Etkinlik Bartın Eğitim-Sen Şube Başkanı Sedat Bora’nın Karadeniz’de yürütülen kent-doğa mücadelelerinin savunulmasına ilişkin konuşması ile başladı. Sonrasında ise Amasra Termik Santral mücadelesi ve Güzelcehisar Kazıklı Proje, Ulus Ulukaya Şelalesi Mermer Ocakları, Karabük Şeker Kanyonu HES projesi, Loç Vadisi HES karşıtı mücadeleyi anlatan sinevizyon gösterisi ile devam etti.

Bora, Bartın Güzelcehisar kıyısına yapımına başlanan kazıklı platform projesine karşı yürütülen mücadele içerisinde 1500 itiraz dilekçesinin İl Özel İdaresi’ne verilmesi ve Güzelcehisar köylüleri tarafından yürürütülen kazıklı projeye dava açılması üzerine vurgu yapıldı.

Etkinliğe siyasi partiler, demokratik kitle örgütleri ve yaşam savunucuların katıldı. Yoğun bir katılımın olduğu etkinlik Karadenizli sanatçı Selçuk Balcı’nın dayanışma konseri ile sonlandı.