Haber

Published on Mart 3rd, 2018 | by Kuzey Ormanları Savunması

Divriği’de altıncı şirketler ırmağı zehirledi, önce balıklar sonra ırmaktan su içen geyikler öldü!

(KOS Medya – 3 Mart 2018)

Divriği’de 2 altın arama şirketinin Çaltı Çayı’na boşalttığı kimyasal maddelerden kaynaklandığı sanılan bir doğa katliamı yaşanıyor. Toplu balık ölümlerinin yaşandığı ırmaktan su içen 2 geyik ölü halde bulundu. Bölge sakinleri 5 yıldır çevre katliamı yaşanacağını söylemelerine rağmen, seslerini duyuracak bir muhattap bulamıyor.

Divriği Gazetesi’nin haberine göre, Çetinkaya’dan başlayarak Avşar ve Güneş Köylerinden geçerek Divriği’ye ulaşan Çaltı Çayı, ve çevresinde doğa katliamı yaşanıyor. Önce ırmakta bulunan balıklar toplu ölümlere maruz kaldı, şimdi de ırmaktan su içen geyikler öldü. Irmakta bulunan balıkların önce derisi dökülüyor, daha sonra da kendiliğinden yavaş yavaş ölüyorlar. Toplu balık ölümlerinin ardından Çaltı Çayında balık görmek neredeyse imkânsız hale geldi.

GEYİKLER DE ÖLDÜ
26 Şubat Pazartesi Günü Cürek yakınlarında 2 geyik ölü halde bulundu. Geyiklerde herhangi bir yara ve kurşun izine rastlanmazken, ölüm sebebinin Çetinkaya ve Yellice Bölgesi’nde 2 altın arama şirketinden Çaltı Çayı’na boşaltılan kimyasal maddelerden kaynaklandığı sanılıyor. Bölge insanları tam 5 yıldır çevre katliamının yaşanacağını söylemelerine rağmen, sesini duyuracak muhattap bulamıyor. Kangala bağlı Pınargözü Köyü’nün içme sularında yapılan analiz raporlarında siyanüre rastlandı.


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑